Mozartovu operu Cosi fan tutte naštuduje umelecký súbor Štátnej opery už tretíkrát. S podtitulom „Také sú všetky“ ju v banskobystrickej premiére prvý raz v roku 1974 hudobne naštudoval Miroslav Šmíd a režíroval Peter Dörr. V sezóne1990/91 ju naša operná scéna uviedla druhýkrát, a to pri príležitosti 200. výročia jej viedenskej premiéry. Hudobne ju naštudoval Petr Chromčák, réžiu mal Martin Bendík, autorom výpravy bol Aleš Votava. V tejto sezóne uvádzame Mozartovu skvostnú hru do tretice, tentoraz v hudobnom naštudovaní Igora Bullu a v réžii Jany Andělovej –Pletichovej.

Mozart v tejto komickej opere zdramatizoval rozklad konvenčného správania, ktorý spôsobí prirodzená sexualita. Problém sexuálnej príťažlivosti podal puritánskemu publiku z pohľadu moderného človeka a v zrkadle sebairónie. Dielo spôsobilo škandál. Viedenská spoločnosť nebola vôbec pripravená na takýto typ kritiky dobrých mravov. Dej sa odohráva v Neapole. Lorenzo Da Ponte použil obľúbenú zápletku postavenú  na zámene snúbencov známu už z 13. storočia. Dvaja mladí vojaci chcú vyskúšať vernosť svojich nastávajúcich a rozhodnú sa  zmeniť svoj výzor. Netrvá dlho a snúbenice sa zaľúbia do „nových“ amantov. Mladým mužom tak ostáva len horké zistenie, že také sú všetky.

Komická opera s libretom Lorenza Da Ponteho bola prvýkrát uvedená 26. 1. 1790 v Burgtheater vo Viedni. Po premiére a ďalších piatich predstaveniach produkciu prerušila smrť Jozefa II. Po niekoľkých uvedeniach nasledujúceho leta sa opera pre vlažný záujem prestala hrať úplne. V súčasnosti však patrí medzi top dvadsať najhranejších svetových opier.

Premiéra Cosi fan tutte sa v banskobystrickej Štátnej opere uskutoční 16. a 17. marca 2012.