Jesenné autorské čítanie finalistov najprestížnejšej literárnej ceny Anasoft litera 2012, ktoré tradične organizuje Stredoslovenská galéria a občianske združenie ars_litera v priestoroch vily Dominika Skuteckého so stálou expozíciou maliara, sa v tomto roku začína so spisovateľkou Svetlanou Žuchovou.

Čítanie a rozhovor s finalistkou ceny Anasoft litera z rokov 2012 a 2007 spríjemní hudobná skupina Bezmocná hŕstka. Uskutoční sa už v stredu 12. septembra o 17.00 h.

Svetlana Žuchová (*1976, Bratislava) debutovala v roku 2003 zbierkou poviedok Dulce de lechce a získala za ňu prémiu Literárneho fondu. Prvý raz stala finalistkou ceny Anasoft litera s novelou Yesim (2006). O päť rokov neskôr jej vyšiel román Zlodeji a svedkovia, ktorý predstaví aj počas autorského čítania v Banskej Bystrici. Okrem vlastnej tvorby preložila niekoľko kníh z angličtiny či nemčiny. Vyštudovala medicínu a psychológiu a pracuje ako psychiatrička na Psychiatrickej klinike v Prahe.

Kniha Zlodeji a svedkovia rozpráva príbeh štvorice prisťahovalcov, ktorí sa za cenu nemalého úsilia snažia začleniť do novej spoločnosti. Hmotné istoty sa však nedajú nadobudnúť jednoducho, preto sa uchyľujú k nelegálnemu spôsobu získavania materiálnych statkov. Pokus o adaptovanie sa v cudzom prostredí, otázka, kde je človek ukotvený a ktoré rozhodnutie v živote vedie k šťastiu, je leitmotívom románu Svetlany Žuchovej.

Viac informácií nájdete na  www.anasoftlitera.sk.