Záver prvého septembrového týždňa sa bude v Banskej Bystrici niesť v znamení jedného z najočakávanejších podujatí roka – Radvanského jarmoku.

Prvé kolotoče sa rozkrútia už vo štvrtok, ale oficiálny štart jarmoku je naplánovaný na piatok, 6. septembra. Mesto Banská Bystrica aj tento rok program jarmoku venovalo jednej z tém ľudových tradícií. Po modrotlači či drotárstve tentokrát návštevníci jarmoku spoznajú zvony vo všetkých ich podobách.

V roku 2011 bolo do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska spolu s Radvanským jarmokom zapísané aj Tradičné ručné zvonenie na zvony a funkcia zvonárov na Slovensku.

„Zvony, ako hudobné a súčasne aj kultové nástroje, slúžia od archaických čias na zvolávanie ľudí na bohoslužby, oznamovali čas, úmrtie, príchod vzácnych hostí, ohlasovali nebezpečenstvo, požiar, povodeň a mnohé iné príležitosti, ktoré sa dotýkali života ľudí,“ hovorí Lýdia Baranová, vedúca Robotníckeho domu pod odborom kultúry, športu a cestovného ruchu MsÚ v Banskej Bystrici.

Kultúrny program sa bude odohrávať už tradične na dvoch pódiách, a to na Námestí SNP a pri Barbakane. Na otvorení piatkového programu zaznejú zvony, ktoré ohlásia začiatok programu. Následne krátkym filmom organizátori priblížia divákom rôzne formy zvonov a zvonenia – cez zvonkohru, malé zvončeky, salašnícke zvony až po veľké kostolné katedrálne zvony. 

Zaujímavosťou a novinkou piatkového večera bude nevšedné stvárnenie života a diela jedného z najväčších uhorských zlatníkov 19. storočia Samuela Libaya. V radnici si budete môcť pozrieť výstavu zvonov a spiežovcov zo súkromnej zbierky folkloristu Mikuláša Gigaca zo Šumiaca. Zvonkohry i zvonce rozmanitých tvarov, veľkostí a zvukov budú pre návštevníkov sprístupnené od 3. do  16. septembra. 

Hlavnými lákadlami kultúrneho programu Radvanského jarmoku budú koncerty Kataríny Knechtovej či skupiny Vidiek v piatok, v sobotu zas do mesta bude lákať ďalší ročník Dňa kroja či vystúpenie SĽUK-u.

Na tohtoročnom jarmoku sa opäť predstaví približne tristo remeselníkov nielen zo Slovenska a Česka, ale aj z Poľska, Maďarska, Srbska, Rumunska a Ruska. Veľkú pozornosť si zaslúžia najmä “starí majstri remesla“, ktorých nájdete v priestore pred Barbakanom. Prezentovať budú výrobky vychádzajúce z pastierskych tradícií ako fujary, píšťaly, črpáky a iný bačovský riad, kožené výrobky, keramiku, drotárstvo a chýbať nebudú ani tokári či debnári a kováči.

Svoje ľudovo-umelecké majstrovstvo predvedú aj výšivkárky, výrobkyne paličkovanej čipky, šperkárky, bylinkárky a krasličiarky. Z novších remesiel upúta pozornosť návštevníkov predaj ručne robených pohľadníc či poštových schránok.

Kompletný program 362. Radvanského jarmoku nájdete v tomto článku…