Po úspešnom pilotnom ročníku chce Banskobystrický samosprávny kraj nadviazať na tradíciu organizovania Župných trhov aj v tomto roku. Priestor na nich opäť dostanú regionálni producenti a remeselníci, prvý z trhov sa uskutoční už v piatok 31. marca v Banskej Bystrici, konkrétne v priestoroch Starej tržnice.

Stánky s regionálnymi výrobkami, ukážky remesiel, tvorivé dielne i vystúpenia folklórnych súborov. To všetko prinesú aj tento rok do celkovo siedmich miest po celom kraji Župné trhy. Tie organizuje Banskobystrický samosprávny kraj prostredníctvom svojej Rozvojovej agentúry už po druhý raz a po mimoriadnom úspechu pilotného vlaňajšieho ročníka.

„Nultý ročník Župných trhov sa stretol medzi návštevníkmi i predajcami s veľkým úspechom. Svoju produkciu na nich predstavilo osem farmárov a 46 regionálnych producentov, účasť verejnosti sme rátali na tisíce. Verím, že tento ročník bude ešte úspešnejší a že možnosť odprezentovať sa na ňom využije ešte viac producentov z našich regiónov. Je to priestor, ktorý sme vytvorili cielene pre nich a pre ich podporu,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

Župné trhy sú tento rok rozdelené na jarnú a jesennú časť, prvý z nich sa uskutoční už v piatok 31. marca od 10.00 do 18.00 h v priestoroch Starej Tržnice v Banskej Bystrici. Chýbať nebudú originálne, predovšetkým veľkonočné výrobky, ktoré tvoria miestni ľudia z Banskobystrického kraja s láskou, z lokálnych surovín a s ohľadom na zachovávanie tradícií.

Atmosféru podujatia spríjemní a podčiarkne sprievodný program – popoludňajšie vystúpenie detského folklórneho súboru Radosť a tvorivé dielne zamerané na tvorbu kraslíc i pletenie korbáčov. Symbolické otvorenie trhov s účasťou zástupcov župy i mesta je naplánované na 15.00 h.