Banskobystrický Folklórny súbor Bystrina oslavuje v tomto roku 35. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti pripravil súbor pre všetkých milovníkov folklóru nový program s názvom Pramene.

Radvansky jarmok Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.
Časť zo svojho výročného programu predviedli členovia FS Bystrina už na Radvanskom jarmoku.

V programe, ktorého premiéra sa uskutoční v sobotu 24. októbra v Športovej hale na Štiavničkách v Banskej Bystrici, prevedie Bystrina návštevníkov takmer celým Slovenskom. Predstavia ho v nových tanečných choreografiách, pekných piesňach či v zaujímavých koncertných úpravách ľudových melódií.

Vznik FS Bystrina sa datuje 1. septembra 1980, kedy z poverenia bývalého Domu Kultúry v Banskej Bystrici sa zlúčením mnohých menších súborov vytvorilo jedno reprezentačné teleso. V tomto roku teda Bystrina oslavuje 35. výročie svojho vzniku. Počas tohto obdobia sa súbor neustále vyvíjal a dozrel do dnešnej podoby. Prešiel menšími aj väčšími zmenami, či už v rámci tvorby programov, členskej základne, ale aj v rámci samotného organizačného a umeleckého vedenia súboru. Členmi súboru boli od začiatku mladí ľudia, ktorých spájala spoločná láska k folklóru a slovenským ľudovým tradíciám.

Radvansky jarmok Banska Bystrica 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Dlhoročným umeleckým vedúcim a choreografom súboru bol očovský rodák Ján Pivoluska. Medzi významné osobnosti, ktoré prispeli k vzniku a neskôr úspešnému pôsobeniu súboru na folklórnej scéne patria napríklad Juraj Pecník, prvý predník Ľudovej hudby (ĽH) Bystrina, v súčasnosti vedúca osobnosť ĽH Pecníkovcov a tiež zakladateľ a primáš Vrchárskeho orchestra, ďalej riaditeľ Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici Tibor Sedlický – spoluzakladateľ súboru Bystrina a člen ĽH Juraja Pecníka, cimbalista SĽUK-u Andrej Jarolín a violista Diabolských huslí Milan Hronček, speváčka Anna Pecníková z Hrochote, spevák Miroslav Šávolt z Poník a mnohí ďalší…

Bystrina a jej ľudia

Súbor absolvuje každoročne množstvo vystúpení, od svojho vzniku sa zúčastňuje všetkých významných folklórnych festivalov na Slovensku a takmer každý rok úspešne reprezentuje na mnohých medzinárodných festivaloch v zahraničí, napríklad v Poľsku, Maďarsku, Taliansku, Nemecku, Egypte, Rusku, Líbyi, Španielsku Portugalsku, Francúzsku aj na Kanárskych ostrovoch.

Bystrina

Za posledných desať rokov FS Bystrina prešiel azda svojimi najväčšími zmenami. Nielen v rámci vedenia – v roku 2007 sa novým vedúcim súboru stal jeho dlhoročný člen a sólista Miroslav Šávolt – ale predovšetkým svojou tvorbou. V roku 2011 sa manažérom a vedúcim súboru stal Martin Pecník, ktorý už aj predtým pôsobil v súbore ako predník ľudovej hudby. Funkciu tanečného pedagóga prijala dlhoročná tanečníčka Vlasta Harazínová.

V roku 2012 Bystrina naštudovala divadelno-tanečný Náš príbeh, v ktorom úspešne prezentovala jednotlivé regióny a štýly slovenského folklóru. V tomto tvorivom období zanechal v súbore po sebe silný rukopis nadaný mladý choreograf Lukáš Kordoš a veľmi plodnou bola i hudobná spolupráca s Michalom Budinským.

Bystrina1Minulý rok súbor oslovil niekoľkých choreografov pre svoje ďalšie umelecké rozvíjanie. Výnimočným človekom a veľmi motivujúcou osobnosťou pre členov súboru Bystrina sa stala Ľudmila Antalová, bývalá sólistka umeleckého súboru Lúčnica, ktorá teraz pôsobí v súbore ako ďalší tanečný pedagóg a choreograf. Spoluprácu na príprave nových choreografií prijali aj umelecký vedúci SĽUK-u Stanislav Marišler, mladá talentovaná choreografka Vanda Krištofová a iní.

Ľudovú hudbu Bystrina vedie v súčasnosti cimbalista Vladimír Homola ml., sólista orchestra Zlaté husle. Významnými sólistami súboru sú speváčka Barbora Palovičová, dlhoročná sólistka umeleckého súboru Lúčnica, inštrumentalisti a speváci Michal Fiľo a Matúš Fiľo, Anna Pecníková a Miroslav Šávolt. Spevácku zložku tvoria mladé nadané speváčky, prevažne študentky konzervatória, ktoré vedie cimbalistka a speváčka Zuzana Holíková.

Tanec, hudba, spev, ľudový odev – fragmenty minulosti… To všetko Folklórny súbor Bystrina už 35 rokov s láskou ponúka, a aj naďalej bude ponúkať, divákom, ľuďom, ktorí nezabudli a nechcú zabudnúť na jedinečnosť prejavu našich predkov.

Bystrina Pramene

Príďte si vychutnať čaro a jedinečnosť ľudového umenia, ktoré Bystrina prezentuje vo svojom novom programe Pramene. V sobotu 24. októbra o 19. hod. v Športovej hale Štiavničky v Banskej Bystrici.

(Vstupenky sú v predaji v Informačnom centre – budova Radnice, na Námestí SNP.)