Bezplatná prehliadka priestorov historickej budovy Radnice, možnosť vidieť Banskú Bystricu z vtáčej perspektívy, spoznať históriu mesta v expozícii Stredoslovenského múzea v Matejom dome a vidieť najkrajšie pamiatky historického centra pohodlne z Vláčika Pretórium – to sú hlavné lákadlá Banskej Bystrice pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa cestovného ruchu, (SDCR) už tento štvrtok.

Zároveň je pre šikovných pripravená sladká odmena. Každý, kto na stanovištiach SDCR správne odpovie na otázky týkajúce sa hodinovej veže, Matejovho domu, Radnice a vláčika, bude odmenený rozprávkovým pudingom. Puding sa bude podávať v Radnici, účastníci sa preukážu kartičkou s minimálne dvomi pečiatkami ako dôkazom, že navštívili aspoň dva objekty a správne odpovedali na jednoduché otázky.

Podporovať vedomie ľudí o význame cestovného ruchu a vyzdvihnúť jeho sociálne, kultúrne, politické a ekonomické hodnoty je cieľom Svetového dňa cestovného ruchu, ktorý sa každoročne oslavuje 27. septembra. Tohtoročný Svetový deň cestovného ruchu sa ponesie v duchu témy „Cestovný ruch a udržateľná energia: poháňanie udržateľného rozvoja“. Uvedené motto korešponduje s Medzinárodným rokom trvalo udržateľnej energie pre všetkých, ktorý bol vyhlásený Valným zhromaždením OSN.

Informačné centrum mesta Banská Bystrica (IC BB) sa do celosvetových osláv aktívne zapája už tretíkrát. V roku 2010 prezentovalo svoju činnosť ako dôležitý subjekt cestovného ruchu v prezentačno-propagačnom podujatí „Prázdninuj na Slovensku“, ktoré pri tejto príležitosti zorganizovala Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR). Návštevníkom ponúkalo informačné materiály o meste a blízkom okolí a pozývalo ich na kultúrne a športové akcie v Banskej Bystrici.
Význam turizmu pre medzinárodnú spoluprácu bol hlavnou témou osláv Svetového dňa cestovného ruchu v roku 2011. IC BB pri tej príležitosti umožnilo návštevníkom spoznať históriu mesta v podobe bezplatných prehliadok najzaujímavejších pamiatok v meste.

„Rok 2012 sa nesie v duchu energie. Naše Informačné centrum v spolupráci so Stredoslovenským múzeom v Banskej Bystrici a rozprávkovou dedinkou Habakuky pripravili pre Banskobystričanov i návštevníkov zaujímavý program nabitý silnou energiu. Nie fyzikálnou či spotrebnou, ale energiou v podobe vedomostí a poznania histórie Mesta pod Urpínom,“ konštatuje primátor Banskej Bystrice Peter Gogola.

Podľa vedúcej IC BB Marcely Kevešovej sú pre návštevníkov pripravené bezplatné kostýmované prehliadky historickej budovy Radnice s výkladom zamestnancov Informačného centra a zamestnancov Stredoslovenského múzea, bezplatné vstupy na Hodinovú vežu, do expozície Stredoslovenského múzea v Matejovom dome s výkladom lektora a bezplatné jazdy Vláčikom Pretórium s výkladom vlastivedného sprievodcu.