Futbalové ihrisko v Radvani bude zajtra hostiť už štvrtý ročník obľúbeného benefičného podujatia Športové hviezdy deťom! Už od 13.00 h sú pre deti pripravené rôzne súťaže a o 16.00 h bude mať výkop futbalový zápas výberu športových hviezd Slovenska proti výberu FK Dukla Banská Bystrica.

V drese Los Angeles Kings (foto: il., web)

Deň pred týmto jedinečným podujatím sme vyspovedali tvár Slovenského hemofilického združenia – usporiadateľa tohto podujatia, známeho hokejistu a Banskobystričana – Michala Handzuša, ktorý sa snaží hemofilikom pomáhať už jedenásty rok. „Vtedy ma oslovili s tým, aby som sa prišiel pozrieť na ich tábory v Turčianskych Tepliciach, kde som si s deťmi zahral hokejbal alebo iné športy. Stala sa z toho tradícia, natočili sme aj aj rehabilitačné video, ako majú tieto deti cvičiť. Spoluprácu sme rozvíjali až z tohto vyplynula takáto akcia pre deti, ale aj dospelých. Vstúpil do toho aj Marek Hamšík a dnes sa tomu venujeme obaja.“ Hokejový center, ktorému na konci mesiaca vyprší kontrakt s kráľmi z Los Angeles zdôrazňuje, že aj keď sa o hemofílii veľa nehovorí, toto ochorenie je mimoriadne zákerné: „O hemofílii som najskôr nevedel veľa ani ja, ale aj keď je to neznámejšia choroba, ako napríklad rakovina, je dosť nepríjemná a keď nie je liečená, môžu ľudia dospieť až na invalidný vozíček. Naše akcie síce robíme preto, aby sa ľudia bavili, ale v prvom rade na nich môžu ľudia darovať peniaze, aby sme vedeli postihnutým hemofíliou  pomáhať.“ Hemofília je vrodená a nevyliečiteľná porucha zrážania krvi. Vedie k nadmerným prejavom krvácavosti, a to aj po minimálnych úrazoch, poraneniach. U ťažších hemofilikov dochádza však aj k spontánnemu krvácaniu, ktoré vzniká bez akéhokoľvek vonkajšieho podnetu. Časté krvácania a ich následky obmedzujú životné aktivity hemofilika, ktoré sú bežné pre zdravých ľudí.

Vráťme sa ale k zajtrajšiemu podujatiu, po minuloročnom volejbalovom zápase, bude tentokrát opäť hlavným lákadlom športového dňa futbalový zápas hviezd proti výberu FK Dukla: „Vlani sme hrali volejbal, teraz opäť futbal, chceme to stále obmieňať, aby nám to nezovšednelo. Na takéto akcie sme zvyknutí aj zo zahraničia a aj v NHL sa robia podobné podujatia pre nemocnice a pre deti. Okrem zápasu bude dopoludnia prebiehať futbalový turnaj a od 13-tej už pozývame všetky deti na súťaže. Prekážkovú dráhu si najskôr prejdeme my s Marekom, uvidíme aké budeme mať časy a deti nás potom budú môcť prekonať,“ dodal Michal Handzuš, ktorý sa po mesiaci oddychu opäť púšťa do prípravy na novú sezónu.