V nedeľu 19. júna 2011 sa v Banskej Bystrici uskutoční benefičné podujatie Športové Hviezdy Slovenska deťom 4. Hlavným lákadlom programu bude exhibičný futbalový zápas medzi FK Dukla Banská Bystrica a športovými hviezdami ako Marek Hamšík, Michal Handzuš, Marek Čech,  Tomáš Surový, Kamil Kopúnek, Pavol Demitra, Miroslav Stoch, Ľubomír Višňovský, ktorý sa uskutoční o 16:00. Už od 13.00 h si však pozvané osobnosti radi zašportujú s deťmi a taktiež rozdajú podpisy, prípadne sa s vami vyfotia. Výťažok z celého podujatia bude venovaný na podporu projektov Slovenského Hemofilického Združenia.

Známi banskobystrickí športovci si opäť pozvali svojich priateľov, aby sa spojili pre dobrú vec.

Zaujímavosťou hemofílie je, že sa jedná o ochorenie, ktoré prenášajú zdravé ženy na mužských potomkov rodiny. Ochorenie totiž vyplýva z poruchy na pohlavnom chromozóme, ktorý majú muži aj ženy a označuje sa ako chromozóm X. Ženy, ktoré sú nositeľkami dvoch X chromozómov, môžu mať jeden zdravý a jeden postihnutý. Tieto ženy sú prenášačkami, ale keďže majú jeden chromozóm X zdravý, nie sú choré. Vrodená porucha zrážania krvi – hemofília je závažné nevyliečiteľné ochorenie. Vedie k nadmerným prejavom krvácavosti, a to aj po minimálnych úrazoch, poraneniach, pri trhaní zubov, po operáciách. U ťažších hemofilikov dochádza však aj k spontánnemu krvácaniu, ktoré vzniká  bez akéhokoľvek vonkajšieho podnetu. Časté krvácania a ich následky obmedzujú životné aktivity hemofilika, ktoré sú bežné pre zdravých ľudí.

A práve na futbalovom ihrisku v Radvani (oproti bývalým kasárňam) môžete 19. júna 2011 (nedeľa) od 13:00 vďaka svojej účasti podporiť dobrovoľné občianske združenie – Slovenské Hemofilické Združenie. Od 10:00 do 14:00 sa môžete tešiť ma futbalový turnaj prípraviek o pohár SHZ. Počas celého popoludnia budú prebiehať športové súťaže pre deti v kategóriách: futbalové zručnosti, skákanie vo vreci, prekážková dráha, beh na 30m, kreslenie, lúčna olympiáda či paintball. Pri každom stanovišti budú k dispozícii aktivisti, ktorí ochotne dohliadnu na deti, poprípade im pomôžu pri plnení športových úloh. Vyskúšať si budete môcť aj streľbu z paintballových zbraní na terč.