SportAnalytik metóda, ktorej vynálezcom sa stala Kanada v roku 2010 pred olympijskými hrami vo Vancouveri, pricestovala aj na Slovensko a to priamo do Európskeho mesta športu – Banskej Bystrice.

Olympijsky festival deti mesta Banska Bystrica - 25.05.2016 - Banska Bystrica

SportAnalytik je program, ktorý svojou podstatou nesmeruje ku selekcii profesionálnych športovcov, ale zameriava sa hlavne na deti od päť do pätnásť rokov, a to s cieľom objaviť ich individuálne športové nadanie a prinášať im radosť zo športu, v ktorom vynikajú. Formou jednoduchého testu sa u detí rozoznávajú ich športové predpoklady a na základe výsledkov im je odporučený šport, na ktorý majú najväčší predpoklad. Úvodný športový deň je sprevádzaný ôsmymi disciplínami, pomocou ktorých sa odhaľujú fyzické dispozície testovaného dieťaťa. Patrí sem sila rýchlosť, vytrvalosť a obratnosť. Jednotlivé výsledky sa porovnávajú s nárokmi jednotlivých športov. Výsledkom tohto testovania je identifikácia športového talentu a na mieru zostavené odporúčania vhodných športov.

Tréningy, ktoré sú založené na SportAnalytik metóde sú nielen že profesionálne, ale zároveň priateľsky a hravo motivujú deti k pravidelnému športovaniu. Už viac ako 100 000 detí absolvovalo testovanie prostredníctvom tejto metódy, ktorá bola tiež vyprofilovaná v spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu UK CZ. SportAnalytik metóda našla svoje miesto aj v Českom Olympijskom Výbore pre celonárodný program Sazka – Olympijský viacboj.

Hokej - EUHL play off - UMB Banska Bystrica vs. Technika Praha - 22.03.2016 - Banska Bystrica
Hlavný tréner hokejistov UMB Banská Bystrica a zároveň tréner OPI trainigs Lukáš Opáth

Partnerom tohto projektu pre banskobystrický a žilinský kraj je občianske združenie OPI trainings. Na jeho čele stojí Lukáš Opáth, ktorého pôsobenie ako hlavného trénera je známe aj v univerzitnom tíme UMB Hockey Team, ktorý je tretím rokom súčasťou EUHL – Európskej Univerzitnej Hokejovej Ligy. Na projekte sa okrem Lukáša Opátha aktívne zúčastnia aj jeho zverenci z UMB tímu, ktorí si vyskúšajú svoje budúce povolanie trénera a učiteľa priamo v praxi.

Občianske združenie OPI trainings, ktoré v Banskej Bystrici pôsobí už tretí rok, namotivovalo k športu vyše 250 detí, vyškolilo sedem trénerov, pripravilo osem letných športových kempov a odtrénovalo viac ako 400 tréningov v športových areáloch, telocvičniach a na ľadovej či syntetickej ploche. Tím OPI trainings verí, že sa im počas športových dní podarí nájsť mnoho ďalších nielen hokejových talentov.

Niektoré z nich sa môžu objaviť už v prvý úvodný testovací športový deň, ktorý sa pod organizačnou hlavičkou Opi trainings uskutoční 24. septembra v Banskej Bystrici v čase od 08:00 – 12:00 v areáli Športového gymnázia (Trieda SNP 54, 97 401 Banská Bystrica). Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke občianskeho združenia OPI.