V sobotu popoludní budete môcť v malebnej obci nad Banskou Bystricou ochutnať ďalšie z tradičných regionálnych jedál. Penzión Klopačka v Španej Doline každoročne oživuje tradíciu varenia štiarcu.

Štiarc dnes už síce v modernej gastronómii svoje miesto nemá, no v minulosti plnilo toto zvláštne a pritom jednoduché jedlo svoju hlavnú úlohu dokonale. Bolo chutné a nasýtilo robotníkov – baníkov.

Čo sa za netradičným názvom jedla skrýva, budete môcť zistiť na podujatí, na ktorom sa štiarc bude pripravovať i ochutnávať. Organizuje ho Penzión Klopačka spolu s obcou Špania Dolina v sobotu od 15-tej hodiny.

Štiarc, ako možno viete, je tradičné banícke jedlo, ktoré ženy varievali mužom, keď fárali do bane. Do bane sa už na Španej Doline nefára, ale štiarc sa varí. Bude sa variť aj v sobotu 22. júla na 16. ročníku Špaňodolinského štiarcu a vy môžete byť pritom a dokonca aj okoštovať.

Ak by ste to náhodou ešte nevedeli, tak štiarc pripomína trochu fučku a vraj je vtedy dobrý, keď v ňom zostane stáť zapichnutá varecha – štiarcovník. Potom sa z neho robia trhance. Je to veľmi sýte jedlo, v ktorom je nevyhnutná uškvarená slaninka a môže byť aj bryndza. V dedinách okolo Banskej Bystrice (Riečka, Tajov, Kordíky, Králiky, Staré Hory), ale aj v niektorých obciach na Horehroní, kde má štiarc tradíciu, má i rôzne podoby, recepty.

Recept na Špaňodolinský štiarc

Oškrabané nadrobno nakrájané zemiaky varíme v osolenej vode tak, aby ešte neboli celkom uvarené. Nasypeme hrubú múku (pomer je na kilo zemiakov asi 40 dkg múky). Po nasypaní múky zapichneme do hrnca tzv. štiarcovník (hrubý papek na miešanie). Ak ho nemáte, tak silnú varechu. Pomaly varíme bez miešania, až do dobrého uvarenia (treba ochutnať zemiak), ale nie celkom rozvariť. Potom vodu scediť, trocha si z nej nechať na prípadné zriedenie, ak by bola zmes veľmi hustá. Hneď miešať varechou kým neostane hladké cesto, čo sa oddeľuje od hrnca – toto je drina pre chlapov, nemali by ostať hrudky zemiakov.

Medzitým v inej rajnici rozpražíme slaninu, alebo slaninu s cibuľou alebo maslo (podobne ako na halušky), ktorou sa potom zalievajú natrhané kúsky cesta. Trocha omastku si treba odliať, aby vychladol, tým si pomastiť ruky pri trhaní, aby sa cesto nelepilo na prsty. Cesto sa trhá na kúsky, podobné haluškám do misky, polieva po troche omastkom za občasného miešania a porcuje sa. Zapíja sa kyslým mliekom, žinčicou, mliekom, alebo hocičím okrem sušeného piva.