Zákaz nosenia šortkových plaviek na banskobystrickej krytej plavárni, ktorý nevadil len pánom, ale minimálne čo do pohľadu aj množstvu žien, sa ruší počnúc 15. decembrom.

Bermudy a dlhšie látkové trenírky nemohli návštevníci krytej plavárne používať od júla tohto roku. Zákaz vtedy vyvolal búrlivú diskusiu najmä u mladých ľudí. Dôvodom bolo napríklad ničenie bazénov i tobogánu kovovými časťami takýchto odevov, hygienické dôvody, keďže sa podľa prevádzkovateľa plavárne, mestskej spoločnosti BPM, s.r.o. často páni kúpali v tom, v čom na Štiavničky prišli a v neposlednom rade to boli bezpečnostné dôvody, nakoľko sa s takýmito plavkami na ochodze vynášalo zvýšené množstvo vody.

V rozpočte mesta na budúci rok boli prostriedky vyčlenené na prevádzku krytej plavárne zvýšené o 90 tisíc eur, čo chce BPM, s.r.o. podľa slov jej konateľa Tomáša Novanského kompenzovať návštevníkom ústretovým prístupom. „Na starú plaváreň išlo ročne zhruba 540 tisíc eur, vlani sme to zvládli za 440 tisíc, teraz to bude 530 tisíc eur. Primátor aj ekonomický námestník sa sami zaujímali o skutočné náklady a videli, že nestrieľame do vetra. Vzhľadom na toto navýšenie sa vedenie BPM rozhodlo pre ústretovosť voči verejnosti a od 15. decembra spúšťame opäť možnosť využívať služby plavárne aj v plaveckých šortkách,“  priblížil Novanský.

Prípustné ale nebudú takmer akékoľvek odevy, ako predtým: „Naši zamestnanci budú kontrolovať či sú to prípustné plavecké šortky, alebo nie.“ Povolenými budú teda všetky kratšie šortky bez kovových súčastí a zipsov, ktoré by poškodili bazén a tobogán. Absolútne neprípustné sú dlhšie, prípadne až trojštvrťové kraťasy, už vôbec nie ak majú kovové gombíky a zipsy.

„Dávame to tínedžerom, ktorí sa nedokážu kúpať v klasických plavkách ako vianočný darček a veríme, že BPM napriek tomu dokáže tie náklady udržať. Vychádzali sme zo stretávania sa s ľuďmi a diskusných fór, na ktorých sa táto situácia komentovala. Dnes je to módny trend, ale zároveň nielen mladí, ale aj množstvo ľudí, ktorí majú nadváhu, sa hanbia využívať klasické plavky,“ hovorí Novanský. „Stalo sa nám dokonca, že prišla slečna vrátiť permanentku, lebo keďže sa zakázali šortkové plavky, jej priateľ už chodiť nebude a ona sama tiež nie,“ vypichol hlavný ekonóm BPM Ján Šabo s dodatkom, že napriek kuriozitám výraznejší úbytok návštevnosti nezaznamenali.

Jedným z dôvodov zákazu bola ale aj bezpečnosť okolo bazéna, kde sa podľa prevádzkovateľa zamestnanci snažia zhŕňať zvýšené množstvo vody na ochodziach: „Stopercentná bezpečnosť sa dosiahnuť nedá. Verím, že sa nikomu nič vážne nestane. Pri deťoch by ale mali byť prví, kto na nich dáva pozor, ich rodičia.“

Návštevníci banskobystrickej krytej plavárne sa musia začiatkom januára pripraviť na nevyhnutnú sanitárnu odstávku prevádzky vzhľadom na vypúšťanie bazénov. Plaváreň by mala byť zatvorená od 9. do 20. januára. V závere prvého mesiaca roku 2012 sa zároveň návštevníci môžu tešiť na otvorenie nového saunového sveta, ktorého stavebné úpravy finišujú v týchto dňoch.