Na prvý pohľad nezmyselná, no pri bližšom zamyslení sa pragmatická novinka, čaká najmä mladých mužov na banskobystrickej Plavárni Štiavničky. Od prvého júla bude na plaváreň zakázaný vstup v šortkových plavkách a jej prevádzkovateľ na to má hneď niekoľko dôvodov.

Ako už bolo medializované, šortkové plavky do seba v prvom rade, oproti klasickým alebo plaveckým plavkám, nasávajú vyššie množstvo vody, ktoré sa potom z bazéna vylieva. Ako BBonline.sk priblížil Tomáš Novanský – konateľ Bytového podniku mesta Banská Bystrica, ktorý plaváreň prevádzkuje, prioritným problémom ani nie je úbytok vody v bazéne, ale to, kam sa voda následne vyleje: „Práve tá skupina návštevníkov, ktorá nosila bermudy, najčastejšie migrovala medzi bazénmi, tobogánom a zostávali nám tam také mláky, že to nestíhali plavčíci odhŕňať. Ľudia migrujú medzi bazénmi a všetko vynášajú na ochodze a nám sa tam šmýkajú deti. Na šťastie sa zatiaľ nič vážne nestalo, ale my sme zodpovední za prevádzku a tá situácia začala byť tak vážna, že to potrebujeme eliminovať,“ vysvetlil Novanský s tým, že na tento stav upozorňovali samotní návštevníci.

Druhým problémom je podľa neho stránka hygieny: „Ľudia používali tie bermudy, ktoré nosili vonku. Čiže ako v špinavých prišli, tak sa aj kúpali. Zo zahraničia nám odporúčali dokonca zaviesť kúpacie čiapky, k čomu sme ešte nepristúpili. Takisto sa jedná o zníženie kvality vody.“ Kvalitu vody by zvýšenými nákladmi síce dokázali udržať, ale prvoradá je podľa Novanského bezpečnosť.

Zákaz šortkových plaviek je zaužívaný nielen v zahraničí, ale aj na niektorých slovenských plavárňach a kúpaliskách. „Nebude to riešené nejakým radikálnym spôsobom, ale jednoducho tie látkové bermudy, ktoré nasávajú vodu, sú neprípustné. Samozrejme, že sa budú kompromisne riešiť krátke plavecké trenírky a podobne,“ dodáva Novanský.

Šortky sú najmä u mladých dnes jedinou módnou variantou plaviek, ale Novanský sa výrazného úbytku návštevníkov neobáva: „Ja si myslím, že plaváreň v Banskej Bystrici má určitý štandard a verný návštevník bude plaváreň navštevovať aj ďalej. V lete sa samozrejme všetci tlačia na vonkajšie kúpaliská. Treba sa na to pozrieť ale aj tak, že na plavárni sa pláva vo veľmi kvalitnej, pitnej vode, vonku je tá kvalita úplne iná. To, že sa teraz pôjde na plážové kúpaliská, to by tu bolo tak či tak,“ poznamenal Novanský, ktorého sme sa opýtali aj na vývoj návštevnosti plavárne po nedávnom zvýšení vstupného. „Nezaznamenali sme žiadny úbytok. Platiaci návštevníci práveže vítajú, že teraz majú za tú cenu adekvátnejší priestor. Tí návštevníci reálne platiaci plné vstupné sú dnes spokojnejší, ako boli predtým,“ poznamenal.

Zákaz vstupu v šortkových plavkách bude platný od 1. júla. Už od 4. do 17. júla budú brány plavárne úplne zatvorené, keďže dôjde k vypúšťaniu bazénov a teda aj tradičnej letnej údržbe. Tá však bude trvať len dva týždne.