Vyše 330 voltov v elektrickej zásuvke? Ak sa vám to zdá priveľa, učili ste sa správne, spotrebiče sú prispôsobené na približne 230 V, čo je dnes bežné napätie v elektrickej sieti.

Štvrtkový sneh narobil množstvo problémov aj elektrickej rozvodnej sieti. Na vyše desať minút sa dokonca bez elektriny ocitlo aj banskobystrické obchodno-zábavné centrum Europa. Po viacerých, žiaľ pri výkyvoch počasia už tradičných, výpadkoch na najväčšom sídlisku Sásová prišla vo večerných hodinách ďalšia kalamita. Tentokrát elektrická. Sieť totiž bola večer „nabitá“ o čosi viac, ako je bežné a bezpečné pre používanie elektrospotrebičov.

„Keď sme prišli domov, mama sa čudovala, že kto vymenil žiarovky za silnejšie. No smrdela mi aj neónka na akváriu, tak som rýchlo vypol ističe, aby sa nám nič nepokazilo,“ napísal nám jeden z čitateľov nášho portálu. Údajnou príčinou tohto stavu malo byť vyhorenie trafostanice na Tatranskej ulici.Na infolinke Stredoslovenskej energetiky však boli ľudia informovaní, že k odstráneniu poruchy dôjde až v ranných hodinách.

Aktualizácia 6. január 09.10 h: Pred polnocou sa veľká časť Sásovej ponorila do úplnej tmy. Do hodiny boli v niektorých častiach obnovené dodávky elektrickej energie. Niekde však ani o deviatej ráno elektrina nebola.