sneh
Okolo poludnia bolo v Sásovej takmer 20 centimetrov snehu.

Napriek výstrahe Slovenského hydrometeorologického ústavu i medializácii snehovej hrozby v predošlých dňoch, cestári v predposledný januárový deň nestíhajú odolávať desiatkam centimetrov snehu.

Záver januára sprevádza na takmer celom území Slovenska pravé zimné počasie s bohatou snehovou nádielkou. S výnimkou južných okresov, kde miesto snehu prší, robia nárazové snehové zrážky problémy najmä na cestách. Len od rána do poludnia napadlo v Banskej Bystrici okolo 20 centimetrov snehu, približne raz taká snehová pokrývka pritom do večera môže pribudnúť.

V súvislosti s poveternostnými podmienkami sa v piatok len do štrnástej hodiny stali dve dopravné nehody a ďalších deväť škodových udalostí, ku ktorým boli privolaní policajti. „Dopravné nehody boli bez zranení alebo len ľahké zranenia. Vážnejšia dopravná nehoda sa do 14.00 hodiny v Banskobystrickom kraji nestala,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Polícia v piatok do 14-tej hodiny v rámci celého kraja zaznamenala až sedem nehôd a takmer tridsať škodových udalostí.

sneh doprava
Vozidlá MHD musia jazdiť pomalšie. (Foto. A. Antoš)

V permanencii sú aj hasičskí záchranári, ktorí musia odpratávať konáre a stromy, ktoré sa lámu pod ťažkým snehom.

Situácia na cestách komplikuje dojazdy hromadnej dopravy v meste či na diaľkových linkách, ktoré majú už od ranných hodín meškania rádovo aj v desiatkach minút.

Horský prechod Donovaly je aktuálne prejazdný len pre osobné motorové vozidlá a použitím reťazí, Šturec neprejazdný pre nákladné motorové vozidlá nad 10 metrov, Čertovica je prejazdná pre osobné motorové vozidlá a nákladné motorové vozidlá len s použitím reťazí, Kremnická Bane sú úplne neprejazdné.

Sneh sa udrží

Aj keď v Banskej Bystrici sa popoludní a podvečer môže k sneženiu primiešať i dážď, výraznejšie zo snehovej pokrývky neubere. Naopak, v nasledujúcich hodinách i dňoch sa majú teploty udržať pod bodom mrazu. Sneženie, aj keď nie tak výrazné, je možné navyše očakávať aj v priebehu budúceho týždňa.

Popoludňajšia situácia v Podlaviciach: