Slovensko má najlepšieho atléta v Európe. Stal sa ním v kategórii veteránov 66-ročný Vladimír Výbošťok. Prestížnu cenu Európskej atletickej asociácie veteránov (EAAV) za rok 2012 si prevzal v pondelok (18.marca 2013) v San Sebastiane, kde sa v týchto dňoch konajú halové majstrovstvá Európy veteránov.

vybostok san sebastianSlovenský najúspešnejší veterán v kategórii M65 tu štartuje v šprintoch na 60 a 200m. „Ktosi  múdry raz povedal: bojuj za to, čomu veríš. Súhlasím s myšlienkou, ktorá povzbudzuje jednotlivca konať v prospech seba a iných. V športovom žargóne to znamená pokúsiť sa o maximálne možný výkon. Predpokladom dobrých výkonov je kvalitná trénovanosť a príprava, vôľa plniť svoje sny a veriť si. Nesmierne vážim toto ocenenie. Verte, že mi to dodáva pozitívnu energiu do ďalších športových výkonov a k novým svetovým rekordom. Chcem robiť dobré meno Slovensku v atletike, ako aj veteránskemu hnutiu na celom svete, svojimi úspechmi a zápolením v duchu fair play chcem dávať príklad ostatným, ktorí v niečom športujú,“ prihovoril sa týmito slovami prítomným hosťom na slávnostnom odovzdaní ceny EBV Banskobystričan Vladimír Výbošťok.

Najúspešnejší veterán európskej atletiky získal vo svojej bohatej športovej kariére získal 55 zlatých medailí na európskych a svetových podujatiach veteránov. Vladimír Výbošťok je 6-násobným majstrom sveta, 16-násobným majstrom Európy, 63 krát  stál na stupni víťazov. Najúspešnejšia sezóna v jeho kariére bola práve minuloročná. V kategórii M65 na halových majstrovstvách sveta veteránov  2012 v Jyväskylä vytvoril v šprinte na 60 m svetový rekord časom 7,81 sekundy a na majstrovstvách Európy veteránov 2012 v Zittau  ďalší svetový rekord v šprinte na 100 m časom 12,37 sek. Za čo si vyslúžil prezývku „Slovenský Bolt“, pretože v prepočte podľa svetových atletických tabuliek zohľadňujúcich vek šprintéra ide o seniorský čas na úrovni svetového rekordu Usaina Bolta 9,58 sekundy! Mesto Banská Bystrica mu vo štvrtok 21.,arca  udelí cenu „Najlepší športovec – veterán mesta 2012.“