V priestoroch historickej Radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici vo štvrtok zasadali predstavitelia Únie miest Slovenska. Tá zastupuje celkom 24 členských miest vrátane hlavného mesta Bratislavy a ďalších šiestich krajských miest, Banskú Bystricu nevynímajúc.

ÚMS naďalej zastupuje záujmy členských miest vo všetkých  stanovených prioritách, ako aj v novej agende pre posilnenie vzájomnej  spolupráce. Zhodli sa na tom zástupkyne a zástupcovia miest na štvrtkovom zasadnutí 36. Snemu Únie v Banskej Bystrici. Organizácia v tento deň zároveň oslávila 30 rokov svojho pôsobenia.

„Únia miest Slovenska sa bude snažiť znížiť novými poskytovanými službami výdavky miest napríklad zavedením spoločného verejného obstarávania elektriny, plynu a tovarov, kde to má zmysel, spoločným obstarávaním služieb,  digitálnych riešení a ich zdieľaním medzi mestami. Súčasne bude chcieť posilniť príjmy miest v rámci existujúcej legislatívy, budeme požadovať, aby mestá dostávali podielové dane aj za cudzincov, ktorí majú v mestách prechodný, dočasný alebo tolerovaný pobyt. Dnes na Slovensku pracuje 110 tisíc cudzincov a je tu približne 40 tisíc obyvateľov s tolerovaným pobytom. Mestá týmto ľuďom služby poskytujú, ale podielové  dane na nich nedostávajú,“ uviedol prezident ÚMS, primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Únia si zároveň určila novú agendu pre posilnenie spolupráce miest v roku 2024. Medzi jej prioritami je napríklad spoločné verejné obstarávanie. To by malo ušetriť rozpočtové prostriedky cez výnosy z rozsahu, ako aj časovú a ľudskú kapacitu expertov v mestách. Umožní mestám získať odbornú pomoc pri realizácii verejného obstarávania. Obdobným spôsobom spolupracujú samosprávy v zahraničí.

Mestské samosprávy združené v únii chcú zároveň užšie spolupracovať pri rozvoji digitálnej agendy a zdieľaní dobrých príkladov z praxe. Cieľom spoločnej platformy má byť napríklad presadenie bezplatného pripojenia na štátne registre či vytváranie spoločnej databázy s informáciami o agendách a elektronických službách. Mestá chcú tiež spolupracovať pri konsolidácii svojich výdavkov na energie, mapovaní aktuálneho stavu a využití expertov pri riešení energetického manažmentu.

Osobitnú pozornosť bude ÚMS venovať agende bezpečnosti v mestách, nakoľko zaznamenávajú zhoršovanie bezpečnostnej situácie. Prvé rokovania s Ministerstvom vnútra SR sa uskutočnia už v najbližších dňoch.

„Prioritou zostáva aj zmena financovania samosprávy. V roku 2023 ÚMS predstavila vlastný návrh. Návrhy sa v tejto téme sporadicky objavujú v diskusiách, doteraz však nikto iný žiaden ďalší koncept nepredstavil.  Medializované návrhy o prechode na daňový mix sa týkajú objemu zdrojov, nezaručujú však, že ich objem bude vyšší. Zvyšujú však závislosť od  rozhodnutí centrálnej vlády. Pre mestá je dôležitý aj spôsob prerozdelenia finančných zdrojov tak, aby naň už nemuseli doplácať,“ doplnili zástupcovia Únie miest Slovenska v spoločnom vyhlásení.