Kvôli stredajším poveternostným podmienkam bol biatlonový program na Olympijských hrách v Pchjongčangu presunutý na štvrtok. Do vytrvalostných pretekov žien tak pretekárky nastupovali tentokrát ešte za denného svetla.

Kuzminová štartovala do pretekov medzi prvými a keďže aktuálna dvojnásobná olympijská víťazka Nemka Laura Dahlmeierová až osemdesiata, už od úvodu bolo jasné, že na víťazku sa bude čakať do posledných chvíľ pretekov.

Pre Nasťu vytrvalostné preteky nepatria medzi najsilnejšie disciplíny, lenže jej aktuálna forma a olympijské nasadenie dávali predpoklady na dobré umiestnenie. Kuzminová, ktorá štartovala ako šiesta, už po prvej čistej streľbe dokázala virtuálne prevýšiť súperky pred ňou. V druhej streľbe v stoji len tesne minula jeden terč, kvôli ktorému pripisovala jednu trestnú minútu, čo však stále dávalo pri 15-kilometrovej trati dobré predpoklady pre výborný výsledok. Na trati ukazovala aj naďalej mimoriadne rýchle nohy, čo ani pri ďalšej streleckej chybe v streľbe v ležme ešte nemuselo znamenať stratu šance na medailu. Nasťa na poslednej stojke nezaváhala, aj keď na posledný výstrel si chvíľu počkala. Na svojej rýchlosti nič neubrala a s dvomi trestnými minútami prišla v čase 41 minút, 39 sekúnd a 9 stotín prišla do cieľa.

Jedine vďaka čistej streľbe sa potom pred Kuzminovú vo výsledku dostala Švédka Hana Oebergová (čas 41:07.2). Až za Banskobystričankou potom došla vo výslednom poradí Dahlmeierová, ktorá tak získala bronz. Štvrtá skončila rovnako Nemka Preussová.

Anastasia Kuzminová, napriek konečnému striebru, aj v treťom vystúpení na aktuálnych olympijských hrách predviedla jednoznačne najrýchlejší bežecký čas.

Paulína Fialková chybovala na prvej streľbe, lenže na druhej predviedla výkon bez zaváhania a výborný bol aj jej výkon na trati. Po druhej položke tak stúpala v poradí a nemýlila sa ani na tretej streľbe. Fialková, podobne ako v šprinte, aj tentokrát ukazovala, že je veľkou nádejou nášho biatlonu aj v behu a keďže nezaváhala ani na poslednej streľbe, na následnom medzičase pri nej dokonca svietila priebežná tretia priečka. Rodáčka z Brezna na takejto pozícii dokázala prísť až do cieľa v čase 42:09.5 a čakala na výsledky ďalších pretekárok. Pred ňu sa napokon dostali už len spomínané Nemky a dosiahla tak na senzačné piate miesto.

V pretekoch sa predstavila aj Ivona Fialková, ktorá so šiestimi trestnými minútami došla do cieľa v čase 48:04 na 64. mieste. Terézia Poliaková, ktorá zaznamenala až desať streleckých chýb, obsadila napokon posledné 87. miesto.

Kuzminová a Fialková sa vďaka svojmu výsledku kvalifikovali aj do sobotňajších pretekov s hromadným štartom, ktoré sú na programe o 12.15 h nášho času.

Druhý týždeň na olympiáde: Možno posledné preteky Kuzminovej či reparát pre zjazdárov