Slivková parádaSlivková aj filmová paráda sa chystá najbližšiu sobotu, 19.septembra na Španej Doline. Varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom a filmy s environmentálnou tematikou sú nesporne veľmi chutným lákadlom.

Slivková paráda sa začína o 10-tej dopoludnia. Variť a koštovať sa bude slivkový lekvár, ale ochutnať môžete aj ďalšie domáce špeciality zo sliviek. Pre deti sú pripravené tvorivé dielne a kopa inej zábavy, pre dospelých súťaž o „naj“ slivovicu. K dobrej atmosfére určite prispeje Folklórny súbor Poničan z Poník. Samozrejme, môžete sa vybrať aj na prechádzku po okolí, alebo nazrieť do Múzea medi (o 11. a o 13. hod.), či zúčastniť sa odborného seminára Pestovanie a ošetrovanie ovocných stromov (11.30 hod.). Ako to vyzeralo na Slivkovej paráde minulý rok, si môžete pozrieť vo videu.

Festival filmov na Klopačke, ktorý je výberom úspešných dokumentov z domácich aj zahraničných festivalov, otvorí o 10. hod. prehliadka filmov pre deti a mládež.

V druhom filmovom bloku (12.30 – 17. hod.) sú filmy, ktoré prezentujú krásy prírody na Slovensku aj v iných krajinách. . Uvidíte Španiu Dolinu od filmára Mira Lubellana, aj dokumenty ocenené na festivale Envirofilm 2014 v Banskej Bystrici – Strážca divočiny (Róbert Rajchl) a Vlčie hory (Erik Baláž).

Za dobrodružstvom sa s filmármi vyberiete v treťom filmovom bloku (18. – 21. hod.). Do indonézskej dediny Lamalera vás zavedie film známeho českého dokumentaristu Steve Lichtaga Poslední lovci (Last Hunters), ktorý mal celosvetovú premiéru na festivale Envirofilm 2010 v Banskej Bystrici. Film získal na festivale cenu v kategórii dokumentárnych filmov a krátku ukážku z neho môžete vzhliadnuť vo videu.