Stredoslovenské múzeum pripravilo pre Banskobystričanov prvú eko záhradu, ktorú v utorok 28. júna o 14-tej hodine počas slávnostného otvorenia symbolicky odovzdá riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký komunite mestskej časti Radvaň do užívania.

Plagat_EKOZAHRADA_v_Tihanyiovskom_kastieliTihányiovský kaštieľ sa nachádza v jednej z najväčších mestských častí Banskej Bystrice, v Radvani. Je jedným z dvoch nemých svedkov, ktorí pripomínajú slávnu minulosť Radvane jej súčasným obyvateľom. V historických priestoroch kaštieľa dnes sídli interaktívna prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea. A práve múzeum vytvára podmienky pre školy, rodiny s deťmi i starších obyvateľov sídliska, aby svoj voľný čas mohli stráviť v priestoroch kaštieľa a v jeho záhrade na krátkodobých výstavách, v expozícii, na animačných programoch, ku ktorým patria tvorivé dielne i premietanie filmov, ale aj na prednáškach a rôznorodých diskusiách.

„Od júna tohto roku budú tieto aktivity doplnené aj o eko záhradu s interaktívnymi prvkami, ktorá vznikla za finančnej podpory Nadácie Volkswagen Slovakia a napomáha neformálnemu vzdelávaniu detí pri ochrane a starostlivosti o prírodu a zároveň vytvára oázu na oddych a relax,” pozýva do záhrady Tihányiovského kaštieľa riaditeľ Stredoslovenského múzea.

Prírodovedná expozícia Stredoslovenského múzea v Tihányiovskom kaštieli „žije“ s komunitou mestskej časti Radvaň už neuveriteľných  27 rokov. Vo svojich začiatkoch patrila medzi  najmodernejšie expozície v celom Československu a postupne získala obdiv nielen z radov odborníkov, ale teší sa veľkej priazni aj u laickej verejnosti. „Minulý rok navštívilo prírodovedné múzeum v Tihányiovskom kaštieli až 17 600 spokojných návštevníkov, a to aj vďaka tomu, že neustále tvoríme a  hľadáme nové podnety, ktoré by boli pre návštevníka múzea atraktívne,” vysvetľuje Dana Bardonová, koordinátorka Tihányiovského kaštieľa a jedna z autoriek eko záhrady.

Vďaka najnovšej prírodovednej výstave Stredoslovenského múzea – Včely a včelárstvo sa mesto Banská Bystrica začlenilo medzi svetové metropoly ako sú  New York,  Londýn, Paríž, Viedeň, Praha, Oslo, Sydney, Hongkong, Singapur, v ktorých sú včelie úle umiestnené na verejných priestranstvách priamo v centre mesta. Zároveň má Stredoslovenské múzeum ako prvé múzeum na Slovensku vo svojich priestoroch živý úľ. Aj prostredníctvom týchto prvenstiev sa snaží múzeum držať krok s dobou a vychádzať v ústrety čoraz vyšším nárokom svojich návštevníkov, zdôrazňuje Roman Hradecký.