Šlágrom 17. kola najvyššej hokejovej súťaže Slovnaft extraligy bol nepochybne zápas tretieho Slovana, ktorý na svojom ľade privítal druhých „baranov“ z Banskej Bystrice. Očakávané napätie z vývoja zápasu a boj o každý centimeter klziska sa však nekonal. V podpriemernom zápase sme však po predĺžení vďaka gólu Tománka vyhrali.

Slovan Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica : (0:0, 1:1, 0:0 – 0:1)

Góly: 24. Demel (D. Skokan, Jendek) – 28. Ján Sýkora (M. Hudec, Cebák), 65. Tománek (Hvila, Kolba)

Zostavy tímov:

Slovan Bratislava: Konrád – Bohunický, J. Kováčik, Cartelli, P. Frühauf, Schnabel, Jendek, Kántor – Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna – Vaic, Lipiansky, M. Bakoš – D. Skokan, L. Hudáček, Demel

HC ’05 Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Biro, Kolba, Vantroba, Vizváry, Cunik, Kubka, Bambúch – Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora – Rumpel, Šechný, Hvila – A. Bezák, Paľov, Kútny – Vartovník, Heizer, Lisoň

ilustr. foto: Branislav Račko

Aj napriek nášmu dobrému tempu v úvode zápasu patrili prvé minúty Bratislavčanom. Tí si už vo štvrtej minúte vyskúšali presilovú hru, z ktorej si okrem Frühaufovej strely do žrde viac šancí nevypracovali. Z Banskobystričanov si do polovice zápasu vypracoval lepšiu šancu len Tománek, no skóre zápasu zostalo aj po jeho pokuse bezgólové. Jedny z najkvalitnejších mužstiev súťaže predvádzali rýchly hokej, no vďaka skúsenej obrane sa nedostávali do vyložených šancí. Tlak belasých prišiel opäť v ďalšej presilovej hre počas vylúčenia Bira, no ani tentokrát sa viac vzruchu pred bránou neudialo. Obraz hry zostával aj naďalej nemenný. Najzaujímavejší moment prvej tretiny prišiel v poslednej minúte prvej tretiny, kedy sa opäť v presilovej hre a opäť pri vylúčení Bira pokúšal presadiť Lipiansky, ktorého snaha však skončila v Šimonovičovej lapačke.

Hneď v úvode prostrednej časti hry vyskúšal Konráda Hudec, jeho strela však nemala nárok prejsť až za chrbát skúseného brankára. Na druhej strane sa predviedol streleckým pokusom Skokan, rovnako ako v prípade strely Banskobystričana, aj tu vynikol muž v maske. Otvoriť skóre mohol v 25. minúte Šechný, no jeho príležitosť ostala bez gólového zápisu. Čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa o necelú minútu neskôr Slovanistom, konkrétne Demelovi, ktorého projektil skončil až v sieti bezmocného Šimonoviča. Následne sme si vyskúšali presilovú hru, v ktorej sa najväčšou aktivitou prejavoval Rumpel, Konrád a Hudec, no ani ich snaha nebola ocenená streleckým zápisom. Vyrovnať sa nám podarilo až v nasledujúcej presilovke počas vylúčenia Frühaufa. Strelcom gólu sa stal po Tománekovej asistencii Sýkora. V ďalšom priebehu stretnutia mal viac práce domáci brankár, ktorý zneškodňoval hlavne pokusy Kútneho a Lisoňa. Šimonovič si zase schuti zachytal počas vylúčenia Bambúcha, kedy si na svoje konto pripísal niekoľko ďalších výborných zákrokov. Aj po druhom dejstve však bolo skóre naďalej vyrovnané.

Začiatok tretej tretiny nepriniesol iný obraz hry. Naďalej sa hral čoraz neatraktívnejší hokej, ktorého úroveň nezodvihol ani brejk Lipianskeho, ktorý stroskotal na brankárovi hostí z Banskej Bystrice. Početnosť streľby nebola zlá a 15 minút pred koncom sa pohybovala v približnom pomere 30:30, no zápasu chýbal náboj a väčšia dravosť v koncovke. Vyrovnané skóre naďalej odolávalo ďalším zmenám a upadajúci obraz hry akoby privádzal zápas do predĺženia. Práve v takýchto momentoch však môže prekvapiť nečakaný gól, a tak ani jeden z tímov nepoľavil minimálne v ostražitosti. Blízko k tomuto prekvapeniu mali Slovanisti 5 minút pred koncom zápasu, kedy opečiatkovali žrď brány hostí. Šimonoviča zachránila konštrukcia brány už druhýkrát. Aj vďaka tomuto faktu zápas po 60 minútach pokračoval v predĺžení.

To prinieslo radosť našim hokejistom. Po osudnej chybe Slovanistov, kedy bol vylúčený Kántor, sa 25 sekúnd pred koncom stretnutia presadil Tománek, ktorý potvrdil svoje postavenie lídra tímu a tabuľky kanonierov. Vďaka zaváhaniu Košíc, ktoré na vlastnom ľade podľahli Skalici sa tak barani dotiahli na pozíciu lídra.