V stredu 13. marca sa po dočasnom uzavretí opäť otvorí Stála expozícia Dominika Skuteckého. V deň výročia umelcovho úmrtia odhalia zreštaurovanú maľbu Trh v Banskej Bystrici.

Obraz Trh v Banskej Bystrici, ktorý Dominik Skutecký namaľoval v roku 1889, je jeho najznámejšou maľbou. Návštevníci a návštevníčky Vily Dominika Skuteckého, v ktorej je umiestnená stála expozícia jeho diela, tento obraz už v stredu 13. marca uvidia v zreštaurovanej podobe, v pôvodnej farebnosti po vyčistení a odbornom ošetrení.

Pri odhaľovaní zreštaurovaného obrazu Trh v Banskej Bystrici zaznie aj pútavý príbeh tohto ikonického diela, história jeho  vzniku a migrácie v zbierkach a bude sa hovoriť aj o hlavných postavách námetu maľby. Výpravná scéna obrazu zachytáva rušné trhovisko rozložené pod morovým stĺpom na banskobystrickom námestí. Mnohofigurálnej kompozícii dominuje ústredná ženská postava s akcentom jasnočerveného slnečníka. Veľmi pestré a detailne realistické maliarske podanie scény ožíva v intenzívnom poludňajšom svetle.

Prezentácia Skuteckého Trhu v Banskej Bystrici bude úvodným podujatím v rámci postupného odhaľovania zreštaurovaných umelcových malieb z kolekcie Stredoslovenskej galérie (SSG), ktoré galéria plánuje predstavovať počas tohto roka. Zároveň bude sprístupnená stála expozícia po renovácii podláh, realizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja. Následne SSG pripravuje ďalšie rekonštrukčné práce a reinštaláciu stálej expozície umelca s využitím potenciálu maliarovej vily ako autentického prostredia jeho tvorby a rodinného života.

Na projekte reštaurovania a výskumu malieb Dominika Skuteckého spolupracuje Stredoslovenská galéria s Chemicko-technologickým oddelením Pamiatkového úradu SR a Slovenskou národnou galériou, reštaurátorom Miroslavom Slúkom, chemičkou Stanislavou Trginovou a kurátorkou zbierky umenia 19. storočia Katarínou Beňovou.

Odhalenie zreštaurovaného obrazu Dominika Skuteckého Trh v Banskej Bystrici sa uskutoční v stredu 13. marca o 17:00 h vo Vile Dominika Skuteckého (Horná 55). Vstup je voľný.