Korene skateboardingu siahajú až do šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého tisícročia. Zo slnkom zaliatej Kalifornie sa tento jazdný prostriedok dostal aj do našich končín a dodnes je skateboarding životným štýlom určitej skupiny mladých ľudí. Prečo tomu tak je?

V deväťdesiatych rokoch, respektíve na ich konci nebolo na Slovensku toľko vymožeností, ktoré patria medzi “nástrahy” dnešnej doby. Tým sa myslí internet a rôzne sociálne siete, ktoré držia veľkú časť mladých ľudí doma. Skateboard sa tak na prelome tisícročí stal v slovenských uliciach a na sídliskách pomerne často vídanou zábavou. Paradoxne, veľkú zásluhu na spopularizovaní tohto športu mala aj počítačová videohra zo série “Tony Hawk’s Pro Skater”. Pre mnohých mladých ľudí sa tak skateboarding stal životným štýlom. Čím však doska s kolieskami dokázala natoľko osloviť generáciu mladých ľudí?

Voľnosť a sloboda

Jazdenie na “skejte” sa stalo súčasťou slobodného života. Dospievajúcim ľuďom, ktorí jazdili na “skateboarde” poskytovala táto voľnočasová aktivita dostatok priestoru a času na sebarealizovanie, spoznávanie nových ľudí a pobyt na čerstvom vzduchu. Na Slovensku vznikali prvé “skejtparky”, no do veľkej miery spočiatku boli využívané obyčajné betónové plochy a akékoľvek verejné priestranstvá. Vytvárali sa komunity, v ktorých prevládal pocit slobody a zároveň akejsi rebélie, ktorá neodmysliteľne patrila k obdobiu dospievania medzi mladými ľuďmi.

Vytvorenie identity

Každý chcel v určitom bode niekam patriť. “Skejteri” zvykli byť vo väčšine veľmi pohodoví ľudia, ktorí nemali voči nikomu predsudky a radi medzi seba prijali kohokoľvek, kto mal podobnú záľubu ako oni. Navyše, ľahko ste ich mohli rozpoznať vďaka nezameniteľnému štýlu obliekania. Do veľkej miery bol štýl tejto komunity prepojený so svetom hudby a obliekali sa v závislosti od toho, k akému žánru v tom čase inklinovali. Do slovenských hitparád čoraz viac prenikal zahraničný, ale aj slovenský hip-hop a punk rock. Základom outfitov však boli vo väčšine prípadov skate-ové, v tom čase široké tenisky. Celková kultúra skateboardingu tak pomohla mnohým mladým ľuďom začleniť sa a vytvoriť si identitu, ktorou sa prezentovali v škole a vo svojom voľnom čase.

Viac ako len subkultúra

Skateboarding priamo alebo nepriamo zasiahol veľkú časť populácie, no už dávno to nie je len subkultúra pre časť mladých ľudí. Svetové značky oblečenia dnes vyrábajú a vo veľkom predávajú oblečenie, ktoré má pôvod práve v skateboardingu. Aj v uliciach Banskej Bystrice stretnete dnes úplne bežne množstvo ľudí, ktorí majú buď skejtové tenisky alebo kus oblečenia od značiek ako sú Vans, Thrasher, Converse a Nike. Napriek tomu, že milovníci skateboardingu z Banskej Bystrice nemajú ani zďaleka optimálne podmienky, tento šport a táto kultúra má v meste pod Urpínom svoje miesto.