Už túto stredu 27. septembra o 17-tej hodine zasvätí návštevníkov Thurzovho domu slovenská sinologička Marina Čarnogurská do tajomstvami opradenej histórie ďalekej Číny a priblíži tradície cisárov z prastarej dynastie Ming.

Dnes je už všeobecne známe, že pyramídy vo svojej podstate nejestvujú len v Egypte, ale aj na mnohých iných miestach na svete. Takéto stavby nájdeme medzi inými aj v Číne, kde ich budovali už od 3. stor. pred n. l. na pohrebné účely, ako posmrtné paláce čínskych cisárov.

Z tohto dôvodu spočívali až dve tretiny stavby pod zemou a len jedna tretina celkovej výšky hrobky sa týčila nad povrchom terénu. Časť, ktorá prečnievala bola následne zasypaná zeminou a obrastená stromami, takže dnes tieto pyramídy pripomínajú skôr zalesnené umelé kopce.

„Na území Číny je ich mnoho a každá z nich v sebe ukrýva nielen mŕtve telo cisára,  jeho manželiek či služobníctva, ale aj nesmierne množstvo cenných umeleckých, kultúrnych i materiálnych artefaktov,“ zdôrazňuje význam pyramíd v čínskej kultúre Marina Čarnogurská.

„Návštevníci septembrových Stretnutí s minulosťou vďaka poprednej slovenskej odborníčke na čínsku kultúru  spoznajú tajomstvá hrobky cisára Čchin Š´chuangtiho (vo svete i u nás známeho vďaka svojej podzemnej terakotovej armáde), ďalej hrobky cisára Wentiho z dynastie Chan a tiež hrobky tchangskej cisárovnej Wu C´tchien,“ pozýva na prednášku milovníkov histórie a Orientu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. Nielen tajomstvá ukryté v hrobkách, ale aj ich životné príbehy sú podľa dlhoročnej pracovníčky Ústavu orientalistiky SAV Mariny Čarnogurskej zaujímavé a zároveň vzrušujúce.

Stretnutie s renomovanou prekladateľkou a sinologičkou v jednej osobe, laureátkou prestížneho ocenenia Čínskej akadémie vied – Marinou Čarnogurskou na tému Príbehy cisárov z dynastie Ming, sa uskutoční už najbližšiu stredu 27. septembra o 17-tej hodine v Thurzovom dome v rámci obľúbeného cyklu Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou.