Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes o 12.00 h varoval na svojich oficiálnych stránkach, že v najbližších hodinách môže nastať vážnejšia smogová situácia.

auta-premavka-dopravaZnečistenie ovzdušia mohla v týchto dňoch pri aktuálnych poveternostných podmienkach ovplyvniť najmä pretrvávajúca komplikovaná dopravná situácia v centre v súvislosti s výstavbou novej autobusovej stanice, ale zároveň aj rozsiahla stavebná činnosť v meste. Centrum Banskej Bystrice, konkrétne nábrežie pri ceste I/66, sa pritom dlhodobo radí medzi miesta s najviac znečisteným ovzduším na Slovensku.

„Upozorňujeme, že v najbližších hodinách môže nastať smogová situácia pre častice PM10. Platnosť signálu sa začína o 12. hodine dňa 24. novembra 2016 do odvolania,“ píše sa na stránkach aktuálne SHMÚ.

Smog je chemické znečistenie atmosféry spôsobené ľudskou činnosťou. Ide o jav v priebehu ktorého je atmosféra obohatená o častice, ktoré v nej normálne nie sú, a ktoré sú škodlivé pre ľudské zdravie. Na nasledujúcej mape v galérii môžete vidieť smogové znečistenie v slovenských mestách, kde Banská Bystrica číslom 130 výrazne prevyšuje priemer.