V okrese Banská Bystrica môže miestami sila vetra vo vyššie položených miestach dosiahnuť rýchlosť až 50 metrov za sekundu, čo predstavuje 180 kilometrov za hodinu. Takáto rýchlosť vetra je už veľmi nebezpečná pre ľudské aktivity.

pocasieAko sme vás už informovali, Banská Bystrica zaznamená počas víkendu výraznú zmenu počasia. Počas soboty, okolo poludnia, príde nad stred Slovenska výrazný front prinášajúci so sebou oblačnosť, zrážky, ale aj silný vietor.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre okres Banská Bystrica výstrahu až 3. stupňa pre silný vietor. Ten môže dosahovať rýchlosť od 30 do 40 metrov za sekundu (110 až 145 kilometrov za hodinu), na horách okresu až okolo 50 metrov za sekundu (180 kilometrov za hodinu).

SHMÚ konštatuje, že táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká. Výstraha trvá počas celého víkendu. Nepríjemný nárazový vietor, aj keď v nižšej intenzite, má pretrvať aj v pondelok.

V súvislosti so snežením na horách a  vetrom zároveň upozorňuje SHMÚ na tvorbu snehových jazykov a závejov od sobotňajšieho večera až do nedele na horských prechodoch.