Film Europe Media Company po minuloročnom úspechu prvého ročníka Scandi opäť pripravila výberovú žánrovú prehliadku severskej kinematografie, ktorá predstaví aktuálnu tvorbu filmárov v Dánsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a na Islande. Tá zavíta do banskobystrickej Záhrady.

poster-page-001Charakteristickým trendom pre severské kinematografie sa stáva najmä severská žánrová vitalita. Po Prahe a Bratislave sa o tom bude môcť presvedčiť aj banskobystrické publikum v kultúrnom centre Záhrada, ktoré uvedie celkovo šesť filmových premiér.

Bystrický program je zostavený zo skutočne žánrovo-pestrých titulov. Prehliadku v Banskej Bystrici vo štvrtok 28. januára otvorí komédia Hundroš. Ide o komédiu o starom mužovi, ktorý síce žije v súčastnosti, no jeho vnútro prežíva hlboké 50. roky.

V ten istý deň budú môcť diváci vidieť aj novú drámu Druhá šanca od režisérky Susanne Bier (Po svadbe, Spálené spomienky). Autorom mimoriadne silného scenára tohto filmu je Anders Thomas Jensen, ktorý v Záhrade rozhodne nepovie posledné slovo. Na druhý deň, piatok 29. januára filmová prehliadka predstaví ďalšie odtiene súčasného severského filmu. Titul Nórsky ninja ukáže, ako sa nórski filmári vedia vyhrať so satirou, fantasy, ba až štýlovým gýčom. Thriller Vlna zas predstaví severskú akciu v katastrofickom odtieni. Rozpráva totiž príbeh rodiny, ktorá musí v malebnom, no drsnom horskom prostredí čeliť prírodnej katastrofe.

Posledný deň prehliadky severskej kinematografie ponúkne zážitok aj mladšiemu publiku. V popoludňajšom programe bystrická časť prehliadky Scandi uvedie v premiére rodinný film Akcia Arktída, v ktorom musia mladí hrdinovia čeliť neľahkej situácii na opustenom ostrove v arktickej časti Nórska.

Najočakávanejším titulom tohtoročného Scandi je definitívne film spomínaného scenáristu a režiséra Andersa Thomasa Jansena O kuratách a ľuďoch, čierna komédia o stretnutí piatich bratov v zapadákove na ostrove, kde sa dejú prečudesné veci. V hlavnej úlohe tohto filmu sa predstaví Mads Mikkelsen.

Vstupenky na projekcie si bude možné zakúpiť vždy pred predstavením. Viac informácií o programe nájdete na facebookovej udalosti filmovej prehliadky.