Lesopark pod Urpínom prejde budúci rok revitalizáciou. Dostupné finančné prostriedky budú zrejme stačiť iba na odstránenie havarijného stavu.

DCIM100MEDIAPoslanci mestského zastupiteľstva ešte v marci tohto roka odklepli na revitalizáciu lesoparku pod Urpínom 80-tisíc eur. Ten je v havarijnom stave a mestský úrad s Mestskými lesmi uvažoval o jeho uzatvorení. V súčasnosti je vstup na serpentíny iba na vlastné riziko.

Primátor Peter Gogola určil projektový tím, ktorý bude koordinovať revitalizáciu tohto dlhodobo zanedbaného priestoru. Prvým krokom bude realizácia geodetického zamerania, ktorá by mala stáť zhruba 2600 eur. Ešte v tomto roku by malo dôjsť k výrubu nebezpečných drevín, čo vyjde do 10-tisíc eur. Samotný postup bude podľa stanoviska mestského úradu záležať najmä od rýchlosti jednania s príslušnými úradmi, keďže serpentíny pod Urpínom sú klasifikované ako lesný porast. Do schvaľovacieho procesu preto zasahuje aj Lesný úrad, svoje slovo bude mať aj Pamiatkový úrad.

Vyčlenené finančné prostriedky tak možno vystačia iba na odstránenie havarijného stavu. Odhadovaná suma potrebná na celkovú revitalizáciu je 270-tisíc eur. Samotná podoba revitalizácie lesoparku pod Urpínom by záležala na víťazovi súťaže návrhov, ktorú chce mestský úrad vypísať.

Mestský úrad pôvodne počítal na rekonštrukciu so sumou 110-tisíc eur, keďže tieto financie si vysúdili Mestské lesy od štátu ako oprávnené náhrady. Primátor Peter Gogola presadzoval, aby sa celá suma vrátila Lesom. Poslanec Michal Škantár (SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS) navrhol prerozdelenie 30-tisíc eur pre Správu športových a telovýchovných zariadení (SŠaTZ) pre potreby vykrytia výdavkov s údržbou telocviční. Návrh väčšina poslancov v mestskom zastupiteľstve schválila, proti boli najmä poslanci Banskobystrickej alternatívy.