Po veľkom úspechu januárovej Bystrickej hodinky, venovanej histórii Radvane, bude sa o tomto starobylom trhovom mestečku hovoriť aj na septembrovej hodinke.

V poradí už trinásta Bystrická hodinka sa uskutoční v utorok 19. septembra v Národnom dome a jej hosťom bude historik Vladimír Sklenka.

„Radvani sme sa s pánom Sklenkom venovali už v januári tohto roku. Keďže však zo strany návštevníkov bol obrovský záujem podujatie zopakovať, zaradili sme ju opäť do programu opäť. Januárová Bystrická hodinka bola taká úspešná, že sme sa s návštevníkmi nezmestili do reštaurácie Národného domu, mnohí stáli vo dverách a počúvali… Pán Sklenka nám prisľúbil, že na septembrovej hodinke spomenie aj zaujímavosti z pobytu rodiny Antona Radvanského na nedávnom Radvanskom jarmoku, na čo sa veľmi tešíme,“ hovorí Diana Javorčíková z Banskobystrického okrášľovacieho spolku.

Ako uviedol Vladimír Sklenka, návštevníci hodinky sa majú skutočne na čo tešiť. „Dozvedia sa o pôvode mestečka Radvaň, jeho názve, o Radvanskom jarmoku, ktorý Radvaň preslávil, o starobylých kaštieľoch a ich tajných chodbách, o tom, kde je zamurovaný poklad starovekých mincí… Nezabudneme ani na slovenskú šľachtickú rodinu Radvanskovcov, ktorej potomkovia žijú v súčasnosti po celom svete, ani na veľa ďalších zaujímavých faktov.“

Milovníci histórie a všetci, ktorí chcú stráviť príjemné chvíle s priateľmi a dozvedieť sa pritom veľa zaujímavostí, si trinástu Bystrickú hodinku určite nenechajú ujsť. Uskutoční sa v utorok 19. septembra o 18. hod. v reštaurácii Národného domu v Banskej Bystrici. Vstup je už tradične voľný.

Bystrická hodinka je jedinečnou príležitosťou spoznávať históriu mesta. Podujatie, ktoré organizuje Banskobystrický okrášľovací spolok, si získalo srdcia a priazeň Banskobystričanov. S výnimkou prázdnin sa koná každý mesiac.