Festival tkanej tvorby, ktorý sa v sobotu 12. apríla koná v Thurzovom dome, spojí majstrov tkania, dizajnérov a nadšencov ručných prác z rôznych kútov Slovenska. Festival tohto druhu sa v Banskej Bystrici koná po prvý raz.

Atraktívny program s ukážkami spracovania ľanu a umenia tkania, s prehliadkou výstavy Tkané z prírody, tvorivými dielňami pre deti  a zaujímavou prednáškou o využití starších ľanových textílií je zárukou príjemne prežitého popoludnia. Festival tkanej tvorby ponúkne návštevníkom jedinečnú možnosť prejsť si na vlastnej koži celý postup tkania, od spriadania vlákna až po hotový výrobok. Okrem iného si s remeselníkmi vyskúšajú aj tradičné techniky spracovania ľanu a žihľavy ako aj samotného tkania. Naučia sa česať ľan, pripraviť priadzu na tkanie a pod vedením skúsenej tkáčky aj tkať na krosnách.

„Proces spracovania ľanu bude na festivale prezentovať Metod Salva, jeden z piatich liptovských remeselníkov s titulom majstra ľudovej umeleckej výroby. Jeho šikovnosť a originálny výklad si budú môcť užiť návštevníci na vlastnej koži. Krásu ručného tkania na krosnách všetkým ukáže Zuzana Bakičová, ktorá prepadla tomuto remeslu až do takej miery, že si sama navrhuje aj súčasti odevu. Na podujatí môžu návštevníci obdivovať jej hotové výrobky. Zaujímavou hostkou bude aj Viera Kranz, ktorá odprezentuje spracovanie žihľavy na textilné vlákno, v duchu návratu k tradíciám a v znamení minimalizmu. Aj jej výrobky uvidia návštevníci festivalu. Obliecť si šaty zo žihľavy, to si  viacerí z nás nevedia ani predstaviť,“ hovorí vedúca Prezentačného oddelenia SSM Ivana Žačoková

Počas dňa bude v Thurzovom dome prístupná výstava Tkané z prírody a pre deti sú v priebehu trvania celého podujatia pripravené tvorivé dielne – Omaľovánky na ľudovú nôtu (13.00 – 17.00 h). Nebude chýbať ani inšpiratívna prednáška odevnej dizajnérky Iny Budovskej o upcyklácii a kreatívnom využití starších ľanových výrobkov.

Aj napriek tomu, že má tkanie svoje pevné korene v histórii, nachádza svoje miesto aj v súčasnom dizajne a móde, čo nás teší. Preto sme sa rozhodli usporiadať takýto mini festival, ktorý ukáže, že tkanie nie je len historickým remeslom ale stále živým a kreatívnym umením. Chceme inšpirovať nielen odborníkov ale aj širokú verejnosť, aby sa nebáli experimentovať s textilnou tvorbou a prišli si vyskúšať, čo spracovanie ľanu a žihľavy obnáša. Veríme, že festival bude mať úspech a návštevníci budú mať jedinečnú príležitosť zažiť krásu ručne vyrábaných textílií a objaviť príbehy ukryté v každom vlákne,“ uviedla PR manažérka SSM Dana Kurtíková.

Festival tkanej tvorby otvorí svoje brány v sobotu 12. apríla 2025 v Thurzovom dome (od 13.00 do 17.00 h). 

Stredoslovenské múzeum je kultúrna inštitúcia Banskobystrického samosprávneho kraja.