V banskobystrickej Záhrade – CNK, sa v stredu uskutoční Vianočný predaj kníh na podporu obnovy Bašty pri Lazovnej bráne. V stredajší podvečer bude mať v rámci podujatia autorské čítanie zo svojej debutovej knihy This is Hardcore známy slovenský bloger Samo Marec. Večer zavŕši tanečným predstavením Petry Fornayovej Všetko, čo mám rada.

vianocny predaj knihPočas prvých dvoch mesiacov sa na prípravnú fázu rekonštrukcie vyzbieralo 1000 eur a za finančný dar sa vymenilo približne 50 kníh s venovaním a poďakovaním od renomovaných slovenských spisovateľov (Pavel Vilikovský, Ivan Štrpka, Tomáš Janovic, Michal Hvorecký, Peter Krištúfek, Marek Vadas, Víťo Staviarsky atď.).

Ďalších 50 kníh venovalo vydavateľstvo Vlna/ Drewo a srd, ktoré tento  rok slávi svoje dvadsiate výročie. Okrem diel niekoľkých slovenských spisovateľov (napr. Mila Haugová, Nóra Ružičková, Michal Habaj, Mária Ferenčuhová a Peter Šulej) bude tentorkát pripravený aj špeciálny vianočný balík prekladovej literatúry (napr.: Szymborská, Sartre, Calvino, Ionesco, Brecht, Bachmannová, Celan, Ashbery, Tokarczuk, Zagajewski, Sollers, Brussig…). Program v stredu 11. decembra začína po 17-tej hodine.

Príbeh rekonštrukcie Bašty pri Lazovnej bráne sa začal vo februári tohto roku, keď nám mestské zastupiteľstvo schválilo prenájom budovy na tridsať rokov za symbolické euro. V máji sme podpísali zmluvu, v júni sme pripravili webovú stránku a informovali verejnosť o našom projekte. V druhom polroku 2013 sme pripravili sedem podujatí, súčasťou ktorých boli aj dve dobrovoľnícke brigády a vypratanie bašty. Zamerali sme  pamiatku Bašty pri Lazovnej bráne a v súčasnosti v nej prebieha architektonicko–historický výskum, ktorý plánujeme ukončiť začiatkom budúceho roka. Prebiehajúca zbierka financuje práve túto časť rekonštrukcie.

foto BastaDarcovia majú možnosť prispieť aj prostredníctvom našej webovej stránky, na ktorej je umiestnená aplikácia darcovského systému darujme.sk.

Bašta pri Lazovnej bráne je jednou z najstarších pamiatok Banskej Bystrice. Hoci je zachovanou súčasťou stredovekého hradného opevnenia s nevšedným geniom loci, dodnes o nej skoro nikto nevedel. Cieľom projektu je zrekonštruovať ju, aby sa o nej dozvedeli nielen Bystričania, ale aby sa stala známou aj za hranicami Slovenska.