Už v stredu má nový investor prezentovať svoje zámery so stavbou, ktorú len nedávno vyhlásili za najväčšiu realitnú opachu Slovenska. Po viac než 30-tich rokoch by sa tak Banská Bystrica mohla dočkať novej brány mesta.

autobuskaMesto avizuje, že na základe informácií od investora, by sa so stavbou mohlo začať už tento rok. Súčasný vlastník, bratislavská spoločnosť PRIMUM, totiž odkúpila už dávnejšie prezentovaný projekt, za ktorým mal stáť rakúsky investor, už s platným územným rozhodnutím. Konkrétne plány výstavby má investor prezentovať v stredu na tlačovej konferencii na pôde mestského úradu.

„V minulosti už viacero primátorov sľúbilo, že sa to zmení. Žiadnemu sa to však doteraz nepodarilo. Teraz je ale veľká šanca na to, aby sme mali novú, čistú a kultúrnu autobusovú stanicu,“ píše v stanovisku pre médiá hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.

Ešte v roku 2012 v hlasovaní Banskobystrického okrášľovacieho spolku označila verejnosť autobusovú stanicu za „najväčšie strašidlo mesta“. Nedávno bola dokonca v ankete denníka Hospodárske noviny označená za najväčšiu realitnú opachu Slovenska, keď v neslávnom rebríčku prekonala napríklad aj bratislavskú roky rozostavanú nemocnicu Rázsochy. S jej výstavbou sa začalo v roku 1983, no nikdy nebola dokončená a dosiaľ chátra. Objekty sú v súkromnom vlastníctve, a tak samospráva dlhodobo nemá dosah na priame riešenie situácie. Všetky príspevky o téme autobusovej stanice nájdete tu…

Chronológia výstavby autobusovej stanice v Banskej Bystrici

1983 – začiatok výstavby autobusovej stanice

1984 – kolaudácia časti stavby

1990 – zastavenie stavebných prác

2002 – privatizácia (ČSAD Ostrava)

27. 3. 2013 – právoplatné územné rozhodnutie na stavbu Terminal Shopping Center BB pre Jahn Develompment & Consulting, spol. s. r. o.

24. 9. 2014 – stavbu s spolu s vydaným rozhodnutím odkúpila spoločnosť PRIMUM s. r. o.