Aj keď je výskyt akútnych respiračných ochorení(ARO) porovnateľný s uplynulým týždňom (zvýšenie o necelých 6 percent), výskyt chrípky (CHPO) v medzitýžňovom porovnaní nabral na väčšej sile.

Chorobnosť stúpla o 55,6 percenta, čo predstavuje 94 chorých na 100 tisíc obyvateľov. Ešte v horšom svetle vyzerá vývoj ARO aj chrípky v medziročnom porovnaní. Kým v prvom prípade je výskyt vyšší o štvrtinu, v prípade chrípky až o vyše 115 percent. Podľa analýzy odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera tieto údaje z celého kraja, hlásenia o chorobnosti zaslalo 40 percent pediatrov a približne rovnaký počet všeobecných lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja.

Chorobnosť na rôzne akútne respiračné ochorenia aj na chrípku je najvyššia v okrese Veľký Krtíš- až 2588 prípadov na 100 tisíc obyvateľov, v prípade ARO a 1104 v prípade CHPO. Chorobnosť sa však zvýšila aj v okresoch Zvolen, Banská Bystrica, či Žiar nad Hronom. Z hľadiska veku postihujú ochorenia na ARO predovšetkým vekové kategórie od 6 až do 59 rokov, v prípade chrípky sú to 6 až 19- ročné deti, ale aj dospelí od 20 do 59 rokov. Percento komplikácií z akútnych respiračných ochorení tentoraz stúpol až na 8,1 percenta, pričom najčastejšími sú zápaly stredného ucha, zápaly dutín a v 22 prípadoch aj zápaly pľúc. Postihujú predovšetkým deti od 0 až po 19 rokov, v priemere 6 percent skomplikovaných prípadov ochorení na ARO pripadá na dospelých od 10 do 60 a viac rokov.