Od 11. decembra dôjde aj tento rok k úpravám železničného grafikonu. Pre Banskobystričanov prináša pozitívne zmeny.

trat snp vlakŽelezničná spoločnosť Slovensko v piatok informovala o definitívnej podobe nového grafikonu. Na hlavnej trati z Banskej Bystrice zostáva zachovaný dvojhodinový, popoludní dokonca hodinový systém diaľkových vlakov v smere na Bratislavu, respektíve v opačnom smere následne na Žilinu.

Na trati medzi Zvolenom a Banskou Bystricou platí v rannej a popoludňajšej špičke polhodinový interval, v ostatnom čase hodinový. S novým grafikonom tu dochádza k posunu jedného popoludňajšieho spojenia zo Zvolena, kedy ZSSK vyhovelo žiadosťiam najmä študentov a presunulo spoj z 13.39 h na 14.30 h.

Medzi Banskou Bystricou a Breznom budú naďalej jazdiť vlaky v rannej a popoludňajšej špičke v hodinovom, inak v dvojhodinovom takte. Novinkou bude, že aj vlaky REX, ktoré jazdia medzi Banskou Bystricou a Margecanmi, budú zastavovať vo Valaskej.

„Zastavením REX vlakov vo Valaskej chce ZSSK podporiť i rozvoj cestovného ruchu v regióne a umožniť výlet za Čiernohronskou lesnou železničkou i mimo letnej sezóny, keď vlaky nezastavujú na zastávke Chvatimech,“ uvádza sa v tlačovej správe Železničnej spoločnosti Slovensko. Väčšina vlakov  krajského mesta bude aj v novom cestovnom poriadku zachádzať až po stanicu Brezno – mesto.

Obnova spojení s Českom

Regiojet, vlak, vlaky, zeleznica, Student Agency, prepoj Martin 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skS ranným vlakom z nášho regiónu do Prahy bude pokračovať súkromný dopravca Regiojet, ktorý naďalej zachová odchod svojho rýchlika do českej metropoly z hlavnej stanice v Banskej Bystrici po piatej ráno. Vlak sa z Čiech vracia pod Urpín pred pol desiatou večer.  Oprava 26.11.2016 – Dopravca Regiojet informoval, že ruší vlakové spojenie na trase od Zvolena po Martin. Na trase ponechá len náhradnú autobusovú dopravu. Viac v článku.

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko v spolupráci s Českými drahami navracia viaceré spojenia z nášho mesta do Čiech. Po novom sa Banská Bystrica priamo spojí s Ostravou.

Do Ostravy pôjde priamo rýchlik Detvan (odchod 5.34 h), Kysuca (odchod  9.34 h), Odra (odchod 13.34) a Beskyd (17.34). V Ostrave budú vlaky smerované k prípojom, konkrétne ku vlakom SC Pendolino do Prahy a ďalším prípojom do Brna. V opačnom smere z Ostravy budú jazdiť denne tri priame spojenia. V ostatných časoch bude pri ceste do Českej republiky možné využiť, tak ako dnes, prestupy v Žiline na vlaky smerujúce trasou Horní Lideč, prípadne podvečerný prestup už v Žiline na SC vlak Pendolino Košičan.

V smere do Prahy zachovávajú štátne železnice aj večerný nočný priamy vozeň (v rýchliku Borišov s odchodom o 19.34 h), avšak už len počas víkendov.