V stredu stredu 30. marca o 17-tej hodine predstaví Jozef Ďuriančik – jeden z prvých profesionálnych sprievodcov v Banskej Bystrici klenot domu č.4 na Námestí SNP – vzácnu Zelenú sieň, ktorá nie raz rozhodla o osude Thurzovho domu.

Thurzov_dom_dnesStredoslovenské múzeum pozýva na Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou milovníkov histórie, hrdých Banskobystričanov, ale aj všetkých zvedavcov, ktorých zaujíma príbeh Thurzovho domu.

Žiadny človek neprežije tak dlhý a na udalosti bohatý život ako historické stavby a dobové mestské budovy. Medzi takéto pamiatky bez pochyby patrí aj architektonický skvost renesančného banskobystrického námestia, dom s číslom 4. História Thurzovho domu sa začala písať v 15. storočí.

V roku 1495 kúpil krakovský a levočský obchodník Ján Thurzo na bystrickom námestí tri domy, dva z nich spojil a nechal prebudovať v neskorogotickom slohu. Dom nesie názov po jeho najslávnejšom majiteľovi Thurzovi. Až do roku 1546 bol sídlom najmodernejšej hospodárskej thurzovsko-fuggerovskej ťažiarskej spoločnosti, ktorá ovládala celý európsky trh s meďou.

Pohľad_na_Thurzov_dom_z_námestia_po_2._svetovej_vojneNapriek fasáde poznačenej zubom času si vôbec neuvedomujeme, že práve v jeho útrobách vznikali výnimočné projekty, ktoré thurzovsko-fuggerovskú spoločnosť zapísali v histórii bankovníctva a finančníctva ako prvú rano kapitalistickú spoločnosť v Európe. A práve to na mape stredovekej Európy zviditeľnilo dve spriaznené rodiny, rovnako ako aj Banskú Bystricu. Za čias svojho posledného majiteľa rodiny Beniačovcov dom čelil dvom hrozbám sanácie. Ani jedna z dvoch bômb, ktoré spadli na mesto pod Urpínom počas potlačenia Slovenského národného povstania (jedna z nich padla na námestie a druhá, nevybuchnutá priamo na Thurzov dom) nepochovala najkrajší dom na bystrickom námestí.

ZELENÁ SIEŇ – KLENOT THURZOVHO DOMU

Zelená_sieň_ožíva_aj_počas_Noci_múzeí„Thurzovci neboli len dobrými ťažiarmi, obchodníkmi a finančníkmi, ale vďaka ich citu pre umenie, architektúru a  ich zmyslu pre krásu zrejme kúpili tento dom s unikátnou Zelenou sieňou. Vďaka ich prestavbe vznikol krásny renesančný dom, ktorý je klenotom námestia i samotného mesta,” zdôrazňuje jedinečnú hodnotu Thurzovho domu riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký. Zelená sieň sa nachádza na prízemí Thurzovho domu. Jej výnimočnosť podčiarkuje valená klenba a fresky z druhej polovice 15. storočia, ktoré okrem rastlinných motívov dotvárajú aj tie figurálne, ako napríklad Tanec s medveďom, Sv. Juraj v boji s drakom, Danielov sen a objavenie drahého kovu, Kristus a Samaritánka, Posledný súd, Sv. Barbora, Mojžiš, Zuzana a starci a ďalšie.

V rokoch 2005 až 2007 sa v Zelenej sieni uskutočnili komplexné reštaurátorské práce s cieľom zachrániť vzácnu freskovú výzdobu. Nový technologický postup čistenia stien bol pri tejto obnove použitý na Slovensku po prvýkrát.

ZELENÁ_MIESTNOSŤ_pred_reštaurovanímVďaka použitiu najmodernejších reštaurátorských postupov sa podarilo klenot Thurzovho domu zachrániť a v roku 2007 získalo Stredoslovenské múzeum za záchranu Zelenej siene cenu časopisu Pamiatky a múzeá v kategórii obnova – reštaurovanie a tiež cenu Ministerstva kultúry SR Fénix – Kultúrna pamiatka roka 2006, spočítava prestížne ocenenia Roman Hradecký.

„Aj preto sme sa rozhodli novou aktivitou pre verejnosť zviditeľniť Zelenú sieň a tým aj Thurzov dom. Klenba Zelenej siene je light motívom cyklu stretnutí s autormi píšucimi o histórii, s osobnosťami z vedeckého, kultúrneho, ale aj spoločenského života, ktorí prijmú naše pozvanie aby sa o svoje vedomosti podelili s návštevníkmi nášho múzea,“ pozýva na novinku v programe Stredoslovenského múzea – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou jeho riaditeľ, Roman Hradecký.