Prečo ľudstvo nedokázalo udržať mier a harmóniu od prvopočiatku sveta? Kde je stratený raj? Aj tieto otázky si kladie mysliteľ z vizuálneho sveta animátora, výtvarníka a filmára Ondreja Rudavského.

Aby túto večnú tému priniesol slovenskému publiku, spojil sa s uznávaným skladateľom Slavom Solovicom a spolu teraz vyrážajú za divákmi s netradičným zážitkom a nadčasovým odkazom. Svoj projekt Beyond Invisible predstavia aj publiku v Banskej Bystrici. Hlavnou postavou v animovanom rozprávaní Ondreja Rudavského je mysliteľ, ktorý preniká cez svoje vnútro až k prapôvodnému konfliktu vesmírnych bratov, ktorí ako prví spustili základné nepochopenie existencie. Ich túžba po moci rozpúta konflikt na všetkých úrovniach.

Sám mysliteľ cíti zodpovednosť za to, že je súčasťou neporiadku, ktorý ľudstvo napáchalo a snaží sa uniknúť pred strojacami deštrukcie – bývalými generácami. Hľadá stratený raj, ktorý sa pod vrstvami násilia a bojov napokon opäť začne vynárať v jeho vnútornom svete.

Abstraktný svet Ondreja Rudavského postavený na jeho filme Beyond Invisible sa v spolupráci so skladateľom Slavom Solovicom posúva bližšie k živej performancii. Solovic, inšpirovaný Rudavského vizuálom, skomponoval 40-minútovú skladbu pre sláčikové kvarteto a elektronickú stopu, ktorú na troch pripravovaných predstaveniach predvedie Solo Quartet v zložení: Magdaléna Izakovičová, Lucia Harvanová, František Ferienčík a Alice Karbanová. Spojením projekcie a živého hudobného prevedenia vzniká pred očami publika špecifická vizuálno-hudobná báseň.

Po úspešnej aprílovej premiére v Bratislave, Ondrej Rudavský a Slavo Solovic svoj spoločný projekt Beyond Invisible predstavia 5. mája o 19:00 aj v kinosále Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vstupenky na predstavenie v cene 5 eur bude možné zakúpiť priamo predstavením. Podujatia a vznik projektu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ondrej Rudavský (*1966) patrí k popredným menám domácej animovanej tvorby. V roku 1986 emigroval do USA, kde pracuje s mnohými médiami. Ako režisér sa so svojím nezameniteľným rukopisom podpísal pod množstvo filmových projektov, natočil videoklipy pre Mobyho, Dead Can Dance, Esperanzu Spalding, ale aj pre slovenskú speváčku Janu Kirschner.

Slavo Solovic (*1974) je slovenský skladateľ, dirigent a hudobný producent. Je autorom hudby k desiatkam divadelných predstavení (Divadlo GuNaGu, Slovenské národné divadlo, Divadlo Aréna, Štúdio L+S), ale aj filmov. Spolupracoval na albumoch Richarda Müllera, Zdenky Prednej, skupiny Kryštof, ako aranžér a dirigent sa podieľal na projektoch Korben Dallas Symphony, Sendreiovci Le Orchestroha. Minulý rok uviedol svoju operu Haydn večeria s Mozartom.