Veľkolepá folklórna šou Zem Spieva sa blíži ku koncu a už túto sobotu spoznáme víťaza prvej série. Jej premiéra dopadla nad očakávania, čo dokázali aj vysoké čísla sledovanosti.

V jednotlivých častiach sme mohli spoznať slovenský folklór a vidieť stovky vystúpení. Do finále postúpili len tí najlepší a medzi nimi aj Folklórny súbor Urpín z Banskej Bystrice. Prečítajte si rozhovor o tom, ako ju vnímajú a čo táto šou dala „Urpínčanom“. Na otázky nám odpovedal riaditeľ Folklórneho súboru Urpín, Peter Pohančaník.

Neľutujete, že ste sa zapojili do súťaže? Čo vám táto súťaž za pomerne krátke obdobie priniesla?

Musím skonštatovať, že aj napriek úvodným rozpakom spojených s neznámym a novým projektom, ktorým je Zem spieva, sme veľmi radi, že sme sa do tohto projektu zapojili. Tým, že sme sa cez kasting, úvodné kolo a semifinálové kolo dostali až do finále tejto súťaže s neočakávanou sledovanosťou, je to pre nás určite zvýšená popularita, ktorú pociťujú nielen členovia súboru v každodennom živote, ale aj zvýšený záujem verejnosti, organizátorov rôznych kultúrnych podujatí, obcí o vystúpenia nášho súboru.

Ako sa pripravujete na finále? Môžete nám prezradiť, aký tanec ste si vybrali?

V podstate vo všetkých súťažných kolách predstavujeme tance, ktoré máme v našom aktívnom repertoári, len ich upravujeme podľa požiadaviek réžie, spravidla ide o skracovanie choreografií na požadovaný čas, ktorý je všeobecne stanovený na 3 minúty, z čoho vyplýva, že do 3 minút musíme vtesnať to najlepšie z danej choreografie. To teraz rovnako pripravujeme aj do finálového kola a choreografiu, ktorú ideme dávať do finále zatiaľ neprezradím, aby to bolo pre divákov prekvapením, verím, že sa im bude páčiť, lebo je to tanec z nášho regiónu, ak to poviem v reči súťaže Zem spieva, tak to bude tanec zo stredného Slovenska, z regiónu Podpoľanie.

Aký je rozdiel medzi vystupovaním na festivale a vystupovaním v televízii? Čím všetkým sa tieto formáty líšia?

Rozdiel je predovšetkým v interakcii s divákom, pričom na festivale alebo štandardnom vystúpení sme v bezprostrednom kontakte s divákom a prezentujeme naše choreografie v neupravenej podobe, tak ako ich máme natrénované. V televízii je potrebné choreografie upraviť požiadavkám réžie, kamier a svetiel a kontakt s divákom je sprostredkovaný, aj keď pri natáčaní je vytvorená divácka kulisa, avšak jedná sa predovšetkým o známych, príbuzných a hostí, kde sú tie reakcie z pochopiteľných dôvodov veľmi pozitívne.

Ako vyzerá zákulisie šou Zem Spieva?

Musím povedať, že celý štáb na čele s režisérom je veľmi profesionálny a aj napriek tomu, že sa jedná o 1. ročník tejto show a vyskytnú sa nejaké nedokonalosti, všetko prebieha hladko v zmysle dohôd a stanovených časových harmonogramov.

Čakali ste, že máte šancu postúpiť do finále? Aké boli ohlasy okolia na váš postup?

Pre nás bol úspech už aj postup do semifinále, za čo sa chcem veľmi pekne poďakovať odbornej porote, že nás do semifinále posunula. Semifinálové kolá boli, čo je zrejmé aj z reakcií divákov, krásnou prehliadkou slovenského folklóru a bolo naozaj ťažké tipovať postupujúcich do finále a ani sme sa medzi nich nepasovali, o to väčšie bolo naše prekvapenie z tohto postupu. Ohlasy boli veľmi pozitívne, prichádzalo nám množstvo SMS-iek s gratuláciami a sympatiami, za čo sme veľmi vďační.

Ako vnímate hodnotenia odbornej poroty?

Všetkých členov odbornej poroty vnímam ako veľkých odborníkov, koniec koncov sa s nimi stretávame aj pri rôznych folklórnych súťažiach, či už súťažiach choreografií, ale aj speváckych alebo hudobných prehliadkach. Vážim si ich odborné názory a určite pridali tejto show punc odbornosti, čím vyhoveli aj náročnému divákovi a pre divákov, ktorí vnímali folklór len okrajovo priniesli určite množstvo zaujímavých informácií.

Myslíte si, že máte šancu uspieť aj vo finále? Ktorí súťažiaci sa vám za celé obdobie najviac páčili?

Myslím, že to ani nie je naším cieľom, aj keď by nás to určite potešilo, aj účasť v ňom je pre nás veľký úspech výborná prezentácia nášho súboru. Čo sa týka víťaza, je to ťažké tipovať a myslím, že aj každý z našich členov má iného favorita, ktorého tipuje na víťaza, ja osobne považujem za veľkého favorita Števka Šteca, ktorého už roky vnímam ako veľký talent slovenského folklóru, ale ako tanečníkovi sa mi určite páčili aj vystúpenia Peťa Vajdu a Folklórnej skupiny Raslavičan, s ktorým máme dlhoročne výborné vzťahy a chodíme na ich veľmi pekný festival do Raslavíc, ktorý organizujú.

Čo sa stane, keď sa skončí šou Zem Spieva? Aké máte ďalšie plány?

Po skončení show sa už musíme intenzívne pustiť do príprav 60. výročia založenia súboru, ktoré budeme mať koncom októbra, ale dovtedy nás čaká ešte množstvo vystúpení na rôznych festivaloch a podujatiach na Slovensku. Okrem toho nás už o týždeň čaká zahraničný zájazd do Dubaja, kde sa vraciame po necelých 4 mesiacoch, kam sa veľmi tešíme a verím, že si aj trochu oddýchneme a načerpáme novú energiu. V auguste, ak sa nám všetko podarí vybaviť by sme mali ísť na 2 festivaly do Peru, takže nás čaká veľmi náročný ale aj pekný rok.

Hovoríte, že tento rok budete oslavovať už 60. výročie. Čo môžeme očakávať?  

Šesťdesiate výročie je pre nás veľkou výzvou, nakoľko sa na ňom stretnú všetky generácie Urpínčanov, od jeho zakladateľov, ktorí sú už teraz zrelí 80-tnici až po súčasných mladých členov. Preto sme sa rozhodli, že galaprogram bude založený na priereze tvorby a choreografií za týchto 60 rokov a vyberáme do programu tie najlepšie tanečné, hudobné a spevácke čísla, aby sme divákovi ponúkli prierez činnosti súboru za celú jeho činnosť.