Máte radi svetlo? Potom vás určite poteší správa, že v Banskej Bystrici sa o niekoľko dní uskutoční už štvrtý ročník dvojdňového Festivalu svetla a tieňa 2018.

Festival svetla a tieňa patrí medzi najväčšie umelecké podujatia v Banskej Bystrici. Uskutoční sa v piatok a v sobotu 21. a 22. septembra a rozohrá svetelné divadlo na viac ako dvadsiatich miestach v centre mesta. S riaditeľkou festivalu a iniciátorkou tohto výnimočného svetelného projektu Dagmar Rajčanovou hovoríme o tom, čo prináša štvrtý ročník festivalu obyvateľom a návštevníkom banskej Bystrice.

Festival svetla a tieňa vstúpuje do svojho štvrtého ročníka. Čo bolo na jeho začiatku, kto prišiel s myšlienkou svetelného festivalu v Banskej Bystrici?

História festivalu sa začala písať v roku 2015, kedy pri príležitosti Medzinárodného roku svetla a technológií založených na svetle sme týmto festivalom prispeli do celosvetových podujatí, s úmyslom pripomenúť ľuďom výraznú úlohu svetla a optických technológii v každodennom živote. Tento počin Valného zhromaždenia OSN mi vnukol myšlienku zorganizovať svetelný festival aj v Banskej Bystrici. A mesto s jeho primátorom Jánom Noskom sa pridali. Spoločnými silami sme s Odborom propagácie Mestského úradu a Občianskym združením TRAKT pripravili prvý ročník festivalu, vtedy pod názvom Svetlo a tieň v umení a vede. Svetlo predstavovali vizuálni umelci a tieň členovia Slovenskej astronomickej spoločnosti, ktorí nám, laikom ale i kompetentným pracovníkom mestských samospráv, ukázali aj temnú strana svetla, tzv. svetelné znečistenie. Festival sa v ďalších rokoch rozvíjal a v roku 2017 sa stal členom medzinárodnej asociácie festivalov ECOMOVE INTERNATIONAL, registrovanej v Nemecku. Tohtoročný svetelný festival v Banskej Bystrici je súčasťou podujatí Európskeho roku kultúrneho dedičstva.

Riaditeľka festivalu Dagmar Rajčanová.

Konajú sa takéto alebo podobné podujatia aj v iných mestách na Slovensku?

Košice a Bratislava majú svoju Bielu noc a metropola stredného Slovenska Banská Bystrica Festival svetla a tieňa. Týmto festivalom rozširujeme aj v roku 2018 ponuku podujatí v meste, ktoré pritiahnu turistov a Banská Bystrica sa tým môže zviditeľniť na mape Európskej únie.

Dá sa povedať, že záujem verejnosti o svetelné divadlo v Banskej Bystrici rastie?

Festival svetla a tieňa počas svojich troch predchádzajúcich ročníkov zaznamenal výrazný a zároveň rastúci záujem širokej a odbornej verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Masová divácka kulisa pravidelne prekonávala očakávania organizátorov. Celkovo počas troch ročníkov festivalu si šesťdesiat svetelných umeleckých diel a projektov pozrelo viac ako päťdesiattisíc obyvateľov a návštevníkov mesta. Festival sa každoročne stáva unikátnou príležitosťou pre mladých, ešte neetablovaných umelcov a študentov umeleckých škôl prezentovať svoje vizuálne diela. Umelci formujúcej sa mladej scény dostanú aj v roku 2018 príležitosť na spoluprácu a kooperáciu pretkanú rôznymi umeleckými disciplínami. V Banskej Bystrici sa na štvrtom ročníku festivalu predstavia mladí kreatívni umelci z piatich krajín – Talianska, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Program festivalu ponúka aj tento rok výnimočné projekty, v ktorých svetlo a tieň oživujú nehybné múry a rozprávajú príbehy. Na ktoré svetelné inštalácie by ste chceli zvlášť upozorniť?

V programe festivalu, nad ktorým prevzal záštitu primátor mesta Ján Nosko, sú svetelné a audiovizuálne projekcie, videomappingy, interaktívne inštalácie so svetlom pre deti ale i dospelých, inšpiratívne a novátorské prepojenie svetla a módneho dizajnu vo výklade v Dolnej ulici a holografia na vodnú stenu. Na mestskú Hodinovú vežu si posvietia cyklisti. Diváci svojou pohybovou aktivitou, šliapaním na troch pripravených bicykloch, môžu ovládať videomapping s názvom Cyklotriptych. Na akom princípe? Jednoducho, „čím rýchlejšie, tým viac projekcie“. Novinkou tohto ročníka bude spomenutá holografia na vodnú stenu pri „malej“ železničnej stanici s témou dávneho aj súčasného sveta skrytého vo vodách Hrona. Pri príležitosti 90. výročia Národného domu sa Asociácia kreatívcov rozhodla vytvoriť priamo na fasáde historickej budovy pohyblivé abstraktné svetelné obrazce v štýle Art Deco. Videomappingom bude osvietená, presvietená a rozjasnená cesta z temnoty na svetlo v Dolnej ulici na kostole sv. Alžbety. Všetky festivalové lokality nájdu návštevníci na Námestí SNP, v Dolnej ulici, Národnej ulici, pri Hrone, v areáli Múzea SNP a pred OC Europa SC.

V súlade so svetelným umením sa na rôznych miestach v centre mesta bude odohrávať aj živé umenie. Ktorí umelci sa predstavia na festivale? Spomeňte aspoň niektorých.

Keďže je banskobystrický festival multižánrovým podujatím, pripravili sme pre verejnosť aj divadelné a interaktívne hudobno-tanečné predstavenia, moderný tanec. Živé umenie bude predstavovať medzi inými aj moderný tanec Black out v podaní tanečníkov Human Art Space z Bratislavy. Uvidíme ich na nádvorí Stredoslovenského osvetového strediska. Atraktívne divadelné predstavenie Hero Children nás čaká pri obchodnom centre Europa SC v podaní umelcov zo Sladovne Písek z Českej republiky. Bublinového servisáka s jemne komediálnym charakterom v podaní skupiny Teáter Komika zo Slovenska uvidíme v pasáži Beniczkého domu. Zaujímavé hudobno-tanečné predstavenie spojené s ohľaduplnosťou nám v areáli Múzea SNP, priamo na a pod historickým vojenským lietadlom Li-2 predvedú umelci z Maďarska. Tanečné predstavenie spojené so svetlom a hudbou v podaní študentov Konzervatória J. L. Bellu v Banskej Bystrici sa odohrá na balkónoch pasáže z Dolnej ulice vedúcej na Fortničku cez Smart Bistro. Interaktívno pohybovo-hudobná inštalácia sa uskutoční aj v Čižmárskej bašte. Bašta je mýtické miesto. V jej vnútri bašty nájdeme  osvetlené centrum propagandy. Čo je pravda a čo je bublina v informáciách, ktoré dostávame?

Tvorivý tím Festivalu Svetla a tieňa v Banskej Bystrici.

Aký sprievodný program ste pre návštevníkov festivalu pripravili tento rok?

V prvom rade to bude úvodný festivalový koncert na Námestí SNP, vystúpenie skupiny Campana Batucada v piatok 21. septembra o 19. hodine. Ďalej moderovaná diskusiu na tému Je umenie bublina alebo sa dostane aj ku človeku s masovým vkusom? Konať sa bude  v sobotu 22. septembra od 17. hodiny v Thurzovom dome. Verejný priestor je plný svetelného a reklamného smogu a uprostred sa nachádza čierna kocka – Strachopud na Vajanského námestí. Strachopud je minimalistická inštalácia s rozmermi 2 x 2 x 2 metra, vojdite do tejto tmy. V sobotu oživí festival svetelná cyklojazda mestom. Zažijeme veselú jazdu vo svetelnom cyklo pelotóne a zároveň oslávime deň bez áut na bicykli. Skupina Medial Banana roztočí v piatok v Urban Spote party pokračujúcu až do rozsvietenia posledného svetelného pohára. Priestor na Festivale svetla a tieňa dostáva tohto roku aj 1. Súkromné Banskobystrické gymnázium, škola, kde študenti môžu získať odborné vzdelanie v oblasti virtuálnej grafiky. Gymnázium sa stalo hrdým partneromštvrtého ročníka festivalu, kde sa jeho študenti v reále stretnú s vizuálnym umením, grafikou a ich tvorcami. Zároveň pomôžu organizátorom ako dobrovoľníci. Viac o tomto gymnáziu sa verejnosť dozvie počas festivalu v ich prezentačnom stánku na Námestí SNP.

Čo by ste ako riaditeľka Festivalu svetla a tieňa odkázali všetkým, ktorí sa na toto veľkolepé svetelné divadlo chystajú prísť?

Jednoducho, aby prišli a uvidia, čo ešte nevideli a zažijú to, čo ešte nezažili. Netradičnú výstavu vo verejnom priestore mesta, alternatívnu formu zábavy a edukáciu pomocou interaktívnych umeleckých technológií. Mladí umelci sa radi podelia s návštevníkmi o svoje nápady pretavené do vizuálneho, tanečného a hudobného umenia. Podrobný program nájdu  návštevníci a návštevníčky festivalu v sprievodných mapkách na každej festivalovej lokalite ako aj na internetovej stránke www.svetlo-tien.sk. Pozývam vás v mene celého kolektívu organizátorov a prajem pekné zážitky v Banskej Bystrici v piatok 21. a opäť v sobotu 22. septembra.