Má dvadsať a podľa porotcov prvých fáz súťaže Miss Slovensko patrí medzi najkrajšie Slovenky. Tento popis pritom tento rok patrí hneď dvom Banskobystričankám. Keďže finále najznámejšej súťaže krásy sa nezadržateľne blíži, obe dievčatá predstavíme na portáli BBonline.sk v rozhovoroch.

Najskôr sme vyspovedali Lujzu Strakovú, finalistku s číslom 1, aktuálne obyvateľku Hornej Mičinej, no rodenú Banskobystričanku, ktorá v našom meste nielen študuje, ale dokonca i podniká.

01_Strakova_LujzaNa úvod otázka pre vyťaženú účastníčku súťaže Miss, študentku, mladú podnikateľku. Dá sa to všetko stíhať?

Je to veľmi náročné, ale keď si človek dobre rozplánuje svoj čas, tak sa dá všetko zvládnuť (úsmev). V škole mi schválili individuálny študijný plán, takže sa môžem naplno venovať súťaži. Pracujem, keď prídem domov zo sústredenia. Musím povedať, že zákazníčky sú veľmi zhovievavé a snažíme sa spoločne prispôsobiť času, kedy som v Banskej Bystrici.

Študuješ andragogiku na Univerzite Mateja Bela. Ako si sa dostala k tomuto odboru? Je v rámci školy niečo, čo určite využiješ aj v svojom budúcom živote?

Už počas strednej školy som vedela, že by som chcela študovať odbor, ktorý súvisí s psychológiou a najmä prácou s ľuďmi. Andragogika zahŕňa psychológiu a aj to, ako pracovať s dospelými ľuďmi a ich vzdelávaním. Myslím, že vysokoškolské vzdelanie využijem v budúcnosti prípravou a realizovaním rôznych kurzov v líčení, v starostlivosti o pleť pre moje zákazníčky alebo budúce kozmetičky.

Popri škole sa naplno venuješ kozmetike, čo ťa k tomu priviedlo?

Keďže som vyštudovala odbor kozmetik, tak moja predstava o budúcej práci bola viac menej jasná. O kozmetiku, estetiku a líčenie som sa zaujímala už ako malé dievčatko, preto som vedela čo chcem študovať a tiež v budúcnosti robiť. Je to práca, ktorá ma napĺňa, ale hlavne to je moje hobby.

Otvorenie vlastného kozmetického salónu, minulý rok, označuješ za splnený sen. Podnikanie v tak mladom veku nie je úplne bežnou náplňou mladých ľudí popri štúdiu. Dlho si sa odhodlávala na tento krok alebo to bola jasná cesta?

Pravdupovediac, po škole som chcela jednoznačne študovať aj pracovať, len som sa nevedela rozhodnúť kde. Začať pracovať v zabehnutom salóne, alebo si otvoriť vlastný. S rodičmi sme zisťovali možnosti podnikania popri štúdiu a zhodli sme sa na tom, že lepšie bude začať s niečím vlastným a pomaly si budovať klientelu. Samozrejme, kým sa mi podarí vybudovať si vlastnú klientelu, tak to potrvá, ale budem robiť všetko preto, aby sa mi to podarilo.

01_zmNedávno sa ti podaril úspech v podobe tretieho miesta na majstrovstvách Slovenska v make-upe. V čom spočíva tajomstvo správnej vizáže?

Súťaží v make-upe sa zúčastňujem pravidelne od strednej školy, získala som 1. miesto v súťaži stredných škôl SR v kozmetike a vizáži, 2. miesto v školskej súťaži, ale medzi moje najväčšie úspechy patria spokojné zákazníčky, ktoré sa za mojimi službami vracajú.

Pre správnu vizáž je dôležité vybrať vhodné líčenie na danú udalosť, voľba vhodných produktov a farebných odtieňov podľa typu pleti zákazníčky, dôležitá je čistota a prirodzený vzhľad make-upu.

Podobne ako aj ďalšie tohtoročné finalistky jubilejného 20. ročníka Miss Slovensko, ani teba už od mladého veku neobišiel modeling. Ako si sa dostala k tejto práci?

Prvé kontakty s modelingom mám od 13 rokov, kedy ma oslovila modelingová agentúra, v ktorej som absolvovala kurz chôdze, prvé skúsenosti s foteniami a prehliadkami, nafotenie prvého booku. Následne prichádzali ďalšie pracovné ponuky.

Čo ti možno modeling doteraz dal alebo vzal?

Modeling mi nikdy nič nevzal, iba dal. Každá dobrá aj zlá skúsenosť je pre mňa prínosná a cením si ju. Ani raz sa nestalo, že by som svoju modelingovú prácu oľutovala, pretože v živote nás aj negatívne skúsenosti posilňujú.

01_Strakova_fashionAko zatiaľ hodnotíš svoju účasť v súťaži Miss Slovensko?

Je to pre mňa nezabudnuteľná skúsenosť, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Nesmierne si vážim, že môžem byť súčasťou tohto projektu. Stretla som úžasných ľudí, zažila s nimi krásne chvíle a získala nové priateľstvá. Aj s finálovou dvanástkou tvoríme skvelý tím a pevne verím, že budeme v kontakte aj po ukončení tohto jubilejného ročníka.

Venovala by si sa v prípade úspechu v súťaži Miss modelingu viac aj v budúcnosti, alebo by si chcela radšej zostať pri vizáži a kozmetike?

Myslím, že by sa mi podarilo skĺbiť obidve aktivity, ale v ďalekej budúcnosti zostanem pri kozmetike a podnikaní v tejto oblasti.

Mimochodom, vymenovali sme množstvo tvojich najmä pracovných aktivít, čomu sa venuješ vo voľnom čase, ak sa vôbec nejaký nájde?

Samozrejme mám aj voľný čas a rada sa venujem najmä rodine, priateľovi a kamarátom, ľudovým tancom a v neposlednom rade pomáham zvieratám. Rada čítam knihy, športujem, ale aj vo voľnom čase sa venujem vizáži. (úsmev)


01_Strakova_fashion_story_vlavo
Obe banskobystrické reprezentantky v súťaži Miss na spoločnej fotografii.

Lujzu Strakovú môžete sledovať prostredníctvom facebooku a vyjadriť jej podporu v súťaži Miss Sympatia hlasovaním formou zaslania prázdnej SMS na číslo 9971 a tiež v súťaži Miss Internet. Viac o hlasovaní verejnosti v súťaži Miss nájdete tu…

Okrem Lujzy je adeptkou na korunku kráľovnej krásy aj ďalšia Banskobystričanka Kristína Roháčeková, ktorá má v súťaži číslo 3. Jej aktivity v súvislosti so súťažou môžete rovnako sledovať na facebooku a podporiť ju hlasovaním v ankete Miss Sympatia formou SMS na číslo 9973 alebo v súťaži Miss Internet.

Finálový galavečer, z ktorého vzíde tohtoročná reprezentantka krásy slovenských dievčat pre Miss World, sa uskutoční v bratislavskej Inchebe v piatok 24. apríla. Priamy prenos odvysiela od 20.30 h televízia Joj.

Podmienkou účasti v súťaži Miss Slovensko je napríklad vek dievčat od 18 do 23 rokov, pričom musia byť slobodné, bezdetné a na rozdiel od iných súťaží krásy i bez plastických operačných zákrokov.