Až dve krásne Banskobystričanky sa tento rok dostali do finále súťaže krásy Miss Slovensko spomedzi šesťsto prihlásených dievčat. Obe majú len dvadsať rokov, avšak za sebou už viac životných skúseností, ako mnohí skôr narodení. Lujzu Strakovú i Kristínu Roháčekovú vám predstavujeme v rozhovoroch na BBonline.sk.

Po tom, čo sme pre vás vyspovedali prvú tunajšiu finalistku súťaže Miss Slovensko Lujzu Strakovú, prišla na rad aj ďalšia účastníčka tejto súťaže s číslom 3. Rodená Banskobystričanka, v súčasnosti študentka marketingovej komunikácie a reklamy, Kristína Roháčeková. No a to bol pre autora tohto článku trochu ťažší oriešok. Aby sa totiž novinárovi naskytla príležitosť urobiť rozhovor s vlastnou sestrou, to sa nestáva každý deň…

03_Rohacekova_KristinaZačnime azda pri tom, že tvoj prvý kontakt s modelingom bol už v škôlke, keď si začala chodiť na krúžok modeliek v Dome kultúry.

Áno, bol to môj prvý kontakt s „modelingom“. Chodila tam kamarátka, tak som chcela aj ja (úsmev). Pamätám si, že sme vtedy predvádzali detskú módu na viacerých akciách a pravidelne v Priore. Už vtedy nás ako malé učili správnu chôdzu a držanie tela.

Pri modelingu si vtedy nezostala, ale začala si chodiť na výtvarnú do Základnej umeleckej školy J. Cikkera, kde si absolvovala celé dva cykly.

Od piatich rokov, celkom trinásť rokov, som navštevovala ZUŠ-ku. Mám to od ocina aj starkého, ktorí sa venovali maľovaniu. Pri kreslení a maľovaní som si vždy výborne oddýchla. Pokračujem aj teraz na vysokej škole. Sama sa venujem už hlavne abstraktnej maľbe, kde ma inšpirovali maľby mamy môjho priateľa. Keď mám chvíľu voľna, emócie dávam na plátno. Umenie sa navyše priamo prejavuje v móde, ktorá ma vždy zaujímala.

Práve umenie pre teba bolo jedným z motívov štúdia marketingu. Čomu by si sa teda chcela v budúcnosti venovať?

Práca okolo reklamy ma zaujala už dávnejšie, navyše sa pri nej dá skĺbiť umenie a ďalšie záujmy. Ideálne by som chcela pracovať v marketingu módnej značky, zapájať sa pri tom aj do kreatívnej tvorby. To je práca, ktorá by ma určite napĺňala.

03_Rohacekova_fashionVráťme sa ale k modelingu. Prečo si sa k nemu, po tých začiatkoch v detstve, potom vrátila?

Oslovovalo ma viacero scoutov a agentúr, takže som si povedala, že to vyskúšam. Určite je za tým môj záujem o módu a bezpochyby aj cestovanie. Vždy som chcela cestovať po svete a spoznávať nové miesta a kultúry. Za pomerne malé vlastné náklady môžete vidieť svet. Krajiny, ktoré by som inak nikdy nenavštívila. No a pri troche šťastia si ešte môžete aj niečo málo zarobiť. Ak ste samozrejme známa modelka, aj o niečo viac (smiech).

Ty si sa hneď v šestnástich dostala do jednej z metropol módy Milána. Rodine vtedy po pravde nebolo všetko jedno, poslať ťa samú do sveta. Priblíž nám, kam všade si sa s modelingom dostala?

Vďaka modelingu som mala možnosť vycestovať už do viacerých destinácií a odlišných kultúr. Moja prvá cesta bola práve Miláno, ktoré spomínaš. Boli to ťažké začiatky, keďže som nebola ostrieľaná a nevedela som kde, čo, ako. Postupne to išlo a začala sa mi tá sloboda, kedy bolo všetko na mne, páčiť. Druhou cestou bol Instanbul, kde som sa zoznámila aj s ďalšími finalistkami tohtoročnej Miss Slovensko 2015 a to Barčou Fakundinyovou a Simou Leskovskou. Určite mojím najsilnejším zážitkom bola India, kde som strávila tiež dva mesiace. Spoznala som úplne inú kultúru a zažila možno aj nepríjemné chvíle, keď som musela pri ceste rikšou brániť vlastnú kabelku pred zlodejmi na motorke. Kabelku som udržala, im zostalo v rukách len pútko, tak snáď ho využili (smiech). Vlani sme boli aj s priateľom, ktorý sa rovnako venuje modelingu, v Hong Kongu, kde mi opäť učarovala iná kultúra, ale napríklad aj veľká profesionalita ľudí v brandži.

To je množstvo zážitkov, ale vieš to možno zhrnúť, čo ti modeling za tie roky dal a čo prípadne vzal?

kristina rohacekova archiv indiaNepovedala by som, že mi modeling niečo vyslovene vzal. Niekedy to bolo tie tisíce kilometrov od domova naozaj ťažké. Ale je to o zážitkoch a skúsenostiach, vďaka ktorým si teraz už poradím asi takmer zo všetkým. Určite mi to dalo rozhľadenosť, pretože jedna vec je čítať o rozličných kultúrach a iná vec je žiť niekoľko mesiacov napríklad v Istanbule, na pomedzí modernej Európy a moslimského sveta. Alebo v Indii, kde sa aj uprostred hlavného mesta musíte na ulici prispôsobovať tomu, či sa krave bude chcieť prejsť cez ulicu, pretože tam je to posvätné zviera. Prípadne v Hong Kongu vpadnúť okamžite do rýchleho kolotoča tamojšieho života vo veľkomeste.

Pred dvomi rokmi si sa dostala do semifinále Miss, minulý rok si sa sústredila na maturitu na Gymnáziu Andreja Sládkoviča, no a teraz si skúsila šťastie opäť a už s úspechom. Čo ťa lákalo prihlásiť sa do tejto súťaže?

Prihlásiť sa do súťaže ma lákali hlavne nové skúsenosti a zážitky, pri ktorých spoznám nových ľudí. Nielen baby ale aj ľudí z módnej brandže, čo by ma tiež mohlo posunúť niekam ďalej, keďže sa móde chcem v budúcnosti venovať. Navyše bol to taký môj detský sen, zúčastniť sa tejto súťaže. Som nesmierne rada, že sa mi to splnilo a môžem byť súčasťou okrúhleho 20. ročníka Miss Slovensko.

Čo pre teba znamená samotná účasť v súťaži Miss Slovensko?

Určite život nie je o súťaži krásy. Ale krása, móda, umenie nás sprevádzajú stále. Korunka kráľovnej krásy je ocenením za prirodzenú krásu, tú neovplyvníme, ale zároveň aj za tvrdú prácu na sebe, ktorú často nevidieť. Všetky finalistky sme ako jeden tím, ktorý tvrdo pracuje na sebe, ale aj na tom, aby si všetci diváci užili finálový program. Ktorákoľvek z nás vyhrá, budem rada. Víťazke už potom bude len treba držať palce, aby celému svetu dokázala, že na Slovensku žijú nielen pekné, ale aj múdre a šikovné ženy.


01_Strakova_fashion_story_vlavo
Obe banskobystrické reprezentantky v súťaži Miss na spoločnej fotografii.

Kristínu Roháčekovú a jej aktivity v súvislosti so súťažou Miss Slovensko, v ktorej má číslo 3, môžete sledovať na facebooku a vyjadriť jej podporu v súťaži Miss Sympatia hlasovaním formou zaslania prázdnej SMS na číslo 9973. Alebo v súťaži Miss Internet. Viac o hlasovaní verejnosti v súťaži Miss nájdete tu…

Druhú banskobystrickú reprezentantku v súťaži, Lujzu Strakovú, môžete rovnako sledovať prostredníctvom facebooku a vyjadriť jej podporu v súťaži Miss Sympatia hlasovaním formou zaslania prázdnej SMS na číslo 9971 a tiež v súťaži Miss Internet.

Finálový galavečer, z ktorého vzíde tohtoročná reprezentantka krásy slovenských dievčat pre Miss World, sa uskutoční v bratislavskej Inchebe v piatok 24. apríla. Priamy prenos odvysiela od 20.30 h televízia Joj.

Podmienkou účasti v súťaži Miss Slovensko je napríklad vek dievčat od 18 do 23 rokov, pričom musia byť slobodné, bezdetné a na rozdiel od iných súťaží krásy i bez plastických operačných zákrokov.