Staré mamy našich starých mám netušili, čo sú to igelitky či mikroténové vrecká. Chlieb, ktorý piekli doma, balili do ľanových alebo plátených obrúskov. Návrat k pečeniu domáceho chleba je v poslednom čase viac ako očividný. Ale baliť ho do plastu? To nemá (eko)logiku.

Banskobystričanku Martinu StrmeňovúMimu Čiernu z Rimavskej Soboty spojil aktivizmus a boj za lepšie Slovensko, ale aj nespokojnosť s množstvom plastov, ktoré sa používajú v domácnostiach. A tak sa začal písať príbeh ich voskovaných obalov. Nešlo to zo dňa na deň. Bolo to niekoľko mesiacov a veľa pokusov. Napokon však našli ten správny pomer včelieho vosku, živice a oleja, našli tiež ten najvoňavejší včelí vosk, kvalitnú živicu a správny postup výroby…

Nechajme však Martinu a Mimu, aby nám o svojich obaloch porozprávali samy.

Takže kedy sa začal písať príbeh vašich voskových obalov?

Martina: Začiatkom roku 2019, presnejšie koncom februára. Obidve sme mali za sebou veľmi náročný rok organizovania občianskych protestov a boja za lepšie Slovensko pre všetkých. Obidve žijeme na Slovensku od narodenia, je to náš domov, máme to tu rady a veľmi nám záleží na stave krajiny. Aj preto, že tu pracujeme a platíme dane. Obidve máme vo vnútri túžbu robiť veci, ktoré majú zmysel, obom nám záleží tak na férovosti slovenskej spoločnosti ako aj na životnom prostredí, v ktorom žijeme. Toto nás dalo dokopy, ako aktivistky aj ako priateľky a od februára aj ako pracovné partnerky pod značkou Môj obal.

Čo vás inšpirovalo? Bol to okamih nadšenia a či je to výsledok dlhodobejšieho uvažovania?

Martina: Koncept voskových obalov nás naozaj nadchol, ale bolo tam aj mierne sklamanie. Voskové obaly vytvorila pred niekoľkými rokmi jedna Kanaďanka a tento nápad sa aj vďaka nej a jej postoju k šíreniu myšlienky redukcii obalov a používania ekologickej náhrady za plasty dostal do celého sveta. Jej značka podporuje, aby vznikali lokálni výrobcovia, je to ekologickejšie. Jej obaly dostať aj na Slovensku a, samozrejme, vznikali aj slovenské verzie. Keď sme si ich však porovnali, kvalita bola veľmi odlišná. Rozhodli sme sa preto skúsiť vyrobiť voskový obrúsok, s ktorým by sme boli spokojné.

Ako dlho trvalo, kým ste si povedali, že je to „ono“?

Martina: Skúšali sme rôzne procesy a pomery vosku a živice, čo je zmes, ktorá sa nanáša na látku, vyše štyroch mesiacov. Niektoré zavoskované várky išli, obrazne povedané, rovno do koša, alebo teda do ohňa, používali sme ich len na rozloženie ohňa v peci na chalupe. Nechceli sme sa uspokojiť s priemernou kvalitou, samozrejme, aj obrúsok zavoskovaný iba včelím voskom splní svoj účel, ale ak má vydržať a ak ho majú ľudia používať s radosťou, tak musí byť kvalitný. A na to sme mali niekoľko kontrolných bodov. Obrúsok musí byť zavoskovaný rovnomerne, žiadne suché miesta, žiadne miesta, kde by sa vosková zmes olupovala alebo lámala. Nesmie byť príliš mastný, musí ale dostatočne lepiť po zahriatí rukou, aby priliehal k miskám, aj aby držal, keď do neho zabalíte desiatu alebo zeleninu do chladničky.

Kto je ešte členom vašej „voskovej“ partie zvanej Môj obal?

Mima: Začali sme dve ženy, spojil nás najprv občiansky aktivizmus, ktorý ale prerástol vo veľmi silné priateľstvo.

Martina: Mima s manželom žije v Rimavskej Sobote a zaujíma sa o „slowfashion“. Nateraz ešte má svoj obchodík s oblečením a doplnkami, ale postupne sa presúva k výrobe obrúskov naplno. Ja pracujem v Banskej Bystrici v občianskom združení. Technické veci okolo webu a odvoz na trhy má na starosti môj priateľ Matej. My dve nie sme vôbec šoférky, má to s nami ťažké, ale zvláda to dobre. No a nedávno sa k nám pridala Peťa, ktorá nám pomáha so sociálnymi sieťami.

Funguje u vás deľba práce, alebo každá vyrábate obrúsky od piky sama?

Martina: Obrúsky vyrábame dve, a keďže sme v iných mestách, robíme každá celý proces výroby. Máme skôr podelené lokality, kam obrúsky predajom poputujú a tie ostatné práce na značke, ako správa webu, veľkoobchodné kontakty, fotenie. To si zvyčajne delíme podľa zručností, ja som skôr na fotenie, Mima na obchodnú komunikáciu. A sme vďačné za Peťu, lebo času na sociálne siete sme ani jedna nemali toľko, koľko by bolo treba.

Majú vaše obaly podobu vrecka či obrúska?

Mima: Je to obrúsok. A má to svoj dôvod. Z obrúska si totiž viete poskladať vrecko, práve pre vlastnosti, ktoré voskované obrúsky majú a že držia poskladaný tvar. Keď vrecko už nepotrebujete, rozložíte si ho naspäť do obrúska a môžete použiť na zakrytie jedla na tanieri. Toto ale s vreckom urobiť neviete. Multifunkčnosť obrúsku nás presvedčila, že vrecká nerobíme a toto vysvetľujeme aj zákazníčkam a zákazníkom.

Ako vlastne výroba voskových obalov vyzerá?

Martina: Celý proces začína tým, že hľadáme pekné dizajny látky, ktorá je základom obrúska. Látky, ktoré používame, majú Oeko-tex alebo GOTS certifikát, čo znamená, že sú certifikované a obstáli v teste s pozitívnym výsledkom vo viac ako sto parametroch dôležitých pre zdravie človeka. Látky sa musia najprv oprať, vyžehliť a narezať na potrebné veľkosti obrúskov. Na tie sa nanáša vosková zmes pri dodržaní teploty, ktorá nepoškodí dobré vlastnosti včelieho vosku. Obrúsky necháme vychladnúť, vizuálne ich skontrolujeme a precízne poskladáme. Podrobnejšie sme to popísali v našom blogu.

Odkiaľ beriete materiál na výrobu?

Martina: Do voskovacej zmesi dávame včelí vosk od lokálnych včelárov, čím sa snažíme podporovať domácu výrobu a naše regióny. Včelí vosk ale musí byť voňavý a z overeného zdroja, kde nepoužívajú pesticídy. Do vosku sa dáva stromová živica a jojobový olej. Ten sa, samozrejme, u nás nevyrába, ale do obrúskov ide len malé množstvo tohto oleja, pričom dbáme na to, aby bol kvalitný, za studena lisovaný, ktorý pomáha udržať obrúsky antibakteriálne. Všetky zložky voskovej zmesi sú, prirodzene, antibakteriálne, preto sú obrúsky takým skvelým obalom na potraviny.

Čo všetko možno do týchto obalov zabaliť?

Martina: Akékoľvek potraviny okrem surového mäsa. To znamená zeleninu, ovocie, varené jedlá, chlieb a pečivo, obzvlášť dobre sa v nich udržujú syry. Dokonca ale aj mydlá zabalené v obrúsku sa lepšie udržujú a prenášajú. Všetko, na čo by ste za bežných okolností potrebovali mikroténové vrecko alebo plastovú fóliu, môžete nahradiť ekologickejším voskovaným obrúskom.

Voskové obaly majú nesporne viacero dobrých vlastností…

Martina: Hlavne šetria. Čo je, povedzme si na rovinu, v dnešnej dobe naozaj dôležité. Šetria prírodu tým, že nevytvárate toľko odpadu, obrúsky môžete pokojne používať aj rok a keď sa opotrebujú, skompostujete ich alebo použijete na zapálenie táboráku, lebo vďaka vosku dobre horia. Organické suroviny, z ktorých sú vyrobené, nezaťažujú životné prostredie. Šetria potraviny, pretože v obrúsku vydržia čerstvé podstatne dlhšie. Zelenina nevädne a nezasychá, chlieb a syr takisto. No a tým vlastne šetria vašu peňaženku. Nevyhadzujete toľko potravín aj jednorazovej plastovej fólie.

Ľahko sa udržujú?

Martina: Stačí studená alebo vlažná voda na opláchnutie, prípadne nejaký šetrný umývací prostriedok. Ak ich nepoložíte na radiátor alebo do umývačky, vydržia, ako som už spomenula, rok. Aj potom sa dajú ešte obnoviť novou voskovou vrstvou, alebo skompostovať.

Pri výbere rozhoduje veľkosť obalu alebo aj dizajn? O ktoré obaly je najväčší záujem? 

Martina: Žiadané sú najmä tradičné folklórne vzory a z veľkostí je to chlebový obrúsok alebo rozmer na desiatu. Dôležitý je určite aj dizajn. Tým, že chlieb zabalený v obrúsku, nemusí byť zabalený v ničom inom a nepotrebuje ani chlebník. Obal tak môže byť vizuálnym doplnkom každej kuchyne. Ľudia si vyberajú tak, aby dizajn pasoval napríklad so stolovaním. Pri menších veľkostiach je to podobné. Každému sa páči niečo iné, deti budú desiatu nosiť radšej vo veselých farebných obrúskoch ako vo fádnom sáčku.

Čo si do svojich obalov balíte vy?

Martina: Ja pečiem kváskový chlieb, väčšinou cez víkend urobím dva bochníky, ktoré nám doma vydržia celý týždeň, ba aj dlhšie. Chlebíky mám v obrúskoch a aj na konci týždňa sú ako čerstvé. Často sa u nás varí zo zeleru, ale nikdy nepoužijem celú hlávku, takže nespotrebovaný zeler skladujem v obrúsku v chladničke. A potom desiaty alebo len nakrájanú mrkvu alebo jabĺčko, ktoré berieme do prírody alebo do práce.

Mima: U mňa sú to hlavne syry, ktoré rovno z obchodu putujú do voskového obalu, aby mi „nezmazľaveli“. Chlebovým obrúskom zakrývam nielen chlieb ale aj pekáč, keď napečiem koláč na nedeľu. A manželovi do nich balím desiatu do práce. Predtým mi mikroténové vrecká z práce nazad nenosil, ale voskový obrúsok vráti poctivo.

A aké rady k obrúskom pribaľujete záujemcom?

Martina: Najmä to, ako ich ošetrovať, to je jedna z najdôležitejších informácií, ktoré zákazník či zákazníčka potrebujú, hlavne ak sa s obrúskom ešte nestretli. Nechýbajú však ani základné informácie o výrobe, o tom, že obrúskom podporujú slovenského výrobcu a že obrúsok je certifikovaný na styk s potravinami.

Voskové obrúsky Mimy a Martiny nájdete aj na Facebooku.

Súťaž o voskové obaly

päť setov voskových obalov Môj obal venovali do našej súťaže Martina a Mima, ktoré tieto obaly vyrábajú. Šancu vyhrať majú teda piati vyžrebovaní výhercovia. Do súťaže sa môžete zapojiť do nedele 31. mája na Facebooku BBonline.sk.