Hoďte za hlavu mýtus, že zakázané ovocie chutí najviac a začítajte sa do príbehu, na ktorého konci slovo nevera nadobudne pre všetkých zúčastnených nový rozmer.

Daniela má tridsaťsedem rokov a smolu na mužov. Napriek tomu, že je poznačená vzťahom, ktorý zničil všetky jej ideály a predstavy o tom, že raz stretne človeka, s ktorým prežije zvyšok života, túži po dieťati. Po všetkých nevydarených pokusoch nájsť pána dokonalého sa rozhodne pre adopciu. Príprava na náhradnú rodičovskú starostlivosť otvára trinástu komnatu a Dana zrazu krištáľovo čisto vidí príčinu svojej osamelosti. Nanovo prežíva vzťah plný vášne, skrývania sa, sklamaní a len ťažko odhaduje, aký deštrukčný dopad na jej život Igor aj po rokoch má. Skôr ako prijme opustené dieťa, stojí pred vážnou otázkou: Chce len zaplátať vlastné boliestky, alebo sa naozaj túži stať mamou dieťaťa, ktoré nikto nechce?

Laura Krauz pred tromi rokmi debutovala knihou Zázrak zo skúmavky. O knihu ste mohli súťažiť aj na našom portáli. Nedávno autorke, ktorá píše pod pseudonymom, vyšla kniha Tretia strana mince (Marenčin PT, 2022) a my vám opäť ponúkame možnosť knihu vyhrať.

Ukážka z knihy

Keď mi prvý raz napadlo slovo adopcia, ešte som nemala tušenie, že je na Slovensku možná aj pre osamelých rodičov. Dlho som snorila, gúglila, hľadala rôzne možnosti, vďaka ktorým by som sa mohla stať mamou opusteného dieťaťa.

Príbehy, ktoré sa môžu týkať každej ženy

V rozhovore s Laurou Krauz hovoríme aj o tom, čo pre ňu predstavuje tretia strana mince.

Vaša debutová kniha Zázrak zo skúmavky je citlivý a dojímavý príbeh dvoch žien túžiacich po dieťati. Knihu ste vydali pod pseudonymom, s tým, že je to intímna spoveď zo skutočného života. Aj kniha Tretia strana mince vyšla pod pseudonymom. Je to tiež skutočný príbeh?

Tretia strana mince je fiktívny príbeh, hoci jeho určité prvky boli inšpirované skutočnými osobami. Hlavná hrdinka Daniela si túži adoptovať dieťatko sama, bez partnera, manžela, priateľa. Práve s podobným osudom som sa pred niekoľkými rokmi stretla. Myslím, že to bolo práve v období, keď som zbierala podklady ku knihe Zázrak zo skúmavky. Príbeh ženy, ktorá sa vervou v dnešnej dobe vrhla do adopcie sama, bez akejkoľvek podpory, sa ma dotkol natoľko, že z neho postupne vznikala kniha… A pozadie jej života? Partner, ktorý nie je partnerom? Na to som inšpiráciu nepotrebovala hľadať, táto časť príbehu sa, žiaľ, odohráva všade okolo nás.

Aká je vaša Daniela?

Je skvelá. Imponujú mi jej vlastnosti. Ničoho sa nebojí, nič v jej živote nie je prekážkou, ktorú by nezdolala. Neľutuje sa, lebo nemá šťastie na partnerov, nepotrebuje za každú cenu vhupnúť do vzťahu, lebo „to tak v jej veku má byť“. Túži sa stať matkou, a páči sa mi, že sa za každú cenu nestane hľadačkou biologického materiálu, ale chce dať domov niekomu, komu milujúca náruč matky chýba. Nesie si však svojich kostlivcov v skrini, asi ako každý z nás. A to, čo nedokáže odhaliť sama, nakoniec odhalí prostredníctvom stretnutí so psychologičkou počas prípravy na adopciu.

Ktorú z postáv knihy ste si ešte obľúbili a ktorá, naopak, vám nie je sympatická?

V oboch mojich knihách je vyzdvihnutá sila ženy na pozadí príbehov, ktoré sa môžu týkať každej z nás. Práve preto som Danielu, hlavnú hrdinku, ukázala v takom svetle, ktoré možno presvetlí život nejednej čitateľky. Nechcela som vytvoriť umelo dokonalú postavu, veď ani v reálnom živote nik nie je dokonalý. Akoby protikladom je Danielina najlepšia kamarátka. Má takmer všetko, a keď balansuje na lane, prichádza o životné pohodlie a istotu, sčasti aj vlastnou vinou, opäť sa pokúša hľadať šťastie u niekoho iného, namiesto toho, aby ho našla sama v sebe. Určite mi nie je nespympatická, je možno len zraniteľnejšia a menej si dôveruje…

Tento príbeh je, podobne ako vo vašej prvej knihe, o túžbe ženy po láske, po dieťati… ale aj o sklamaní a osamelosti. Daniela to nemá v živote jednoduché. Keby ste boli na jej mieste, ako by ste si „usporiadali“ život?

Pre mňa je veľmi ťažké predstavovať si hypotézy, čo by bolo keby. Veľké životné rozhodnutia závisia od nekonečných faktorov, ktoré do rozhodnutí v danom momente vstupujú. Túžba žien po rodine, najmä tých, s ktorými som sa pri písaní mojich kníh stretla, je však nekonečná a zdolá akúkoľvek prekážku. Pravdepodobne by som aj ja prekročila vlastný tieň.

Ako intenzívne pri písaní prežívate osudy svojich postáv? Pousmejete sa, poplačete si?

Napísať skutočný príbeh a fiktívny román je obrovský rozdiel. Kým pri Zázraku zo skúmavky som mala stiahnutý žalúdok a príbeh som písala s veľkým rešpektom, aby som nič neprifarbila, alebo naopak, niečo nezľahčila, Daniela mi oveľa viac umožnila povoliť uzdu fantázii. Ak som chcela, aby dostala facku od života, mala som jej osud vo svojich rukách. Písanie ma živí už roky, s textami pracujem už dlho, takže pri písaní nepodlieham výkyvom emócií, i keď často cítim za svoje postavy a premýšľam, kam až by siahala moja trpezlivosť a ochota ešte zotrvať na ich ceste.

Mince majú dve strany. Vy poznáte aj tretiu. Čo pre vás predstavuje?

Tretia strana mince je pre mňa práve tá hrana, na ktorej v mnohých situáciách všetci balansujeme. Keď sa nevieme prikloniť ani na jednu stranu vo svojich rozhodnutiach. Je to práve to „miesto“, keď sami seba presviedčame, že svet či problémy nie sú len čierne či biele. Tú tretiu stranu mince objavujem pri všetkých náročných životných obdobiach a rozhodnutiach. Tak ako Daniela…

Akú knihu ste naposledy čítali?

Čítam neustále. Mnohí slovenskí autori sa s mojím menom stretli práve pri vydávaní svojich kníh a aj čitatelia by poľahky našli moje meno vpísané v mnohých knihách, práve na stránke, ktorej už nevenujú pozornosť. Napriek tomu, že je môj svet presýtený knihami, čítam rada aj mimo pracovných povinností. Tu však už vyhľadávam najmä zahraničných autorov. Obľubujem tématiku holokaustu, nepohrdnem hororom či kriminálkou, s poriadnou zápletkou prepracovanou do posledného detailu. Na knihy hľadím trochu inými očami, preto vnímam knihy zahraničných autov veľmi pozitívne. Autori majú neskutočné zázemie vo vydavateľstvách, s príbehom nepracujú sami, ale sú obklopení tímom, ktorý im poskytuje neoceniteľné barličky, či už sú to skúsenosti forezných tímov, psychológov, polície, lekárov. Ale už som odbočila od otázky. Tá posledná kniha, ktorú som mala na nočnom stolíku, bola kniha Tri sestry od svetoznámej Heather Morris. Je skvelá, nielen ako spisovateľka, vyžaruje z nej niečo, čo ťažko pomenovať. Rovnaké pocity som mala zo stretnutia s Angelou Marsons. Na jej knihy tiež netrpezlivo čakám.

A čo ste si naplánovali na leto? Budete písať, dovolenkovať či…?

Leto chcem venovať cestovaniu a rodine. Počas roka sa všetci míňame v nekonečnej spleti povinností. Písanie, ak vôbec, si nechám na dlhé chladné večery. Nemám to v hlave tak, že potrebujem dať raz či dvakrát za rok von knihu. Práve naopak, nielen písanie ale aj vydanie knihy je zdĺhavý proces, ktorý milujem a chcem mať naň čas. Leto bude neknižné, iba ak by som si so sebou vzala niečo skvelé v čítačke do lietadla či na pláž. A bude pre mňa tiež v znamení čakania na prvé zhodnotenie predajov knihy Tretia strana mince. Pri knihách vždy počúvam hlas čitateľov. Len ten ma dokáže motivovať k ďalšiemu písaniu. Tak som zvedavá, či ich príbeh Daniely, a podľa mňa veľmi vydarená obálka, za ktorú ďakujem vydavateľstvu, zaujali.

Ukažka z knihy

Len čo som za ním zatvorila dvere, ľahla som si na manželskú posteľ a myslela na jednu z cenných rád mojej najlepšej kamarátky Iny, ktorá mi povedala, že násjť darcu spermií predsa nemôže byť ťažké. Práve som jedného vyhodila z izby.A bol to vskutku skvelý gener´tický materiál! Absurdne mi napadlo, že by moje dieťa nebolo jedináčikom. Teda polovičným jedináčikom, ak sa to počíta… Ibaže by sa o existencii svojho súrodenca pravdepodobne nikdy nedozvedelo.

Pred troma rokmi som to tiež chcela skúsiť. Prihlásila som sa na zoznamku , asi dva týždne som lovila ako bláznivá, kým som ho našla! Na fotke vyzeral vážne dobre, pred menom sa mu týčil vysokoškolský titul, čo sľubovalo aj nejaké IQ, takže som pre svojho potomka zabezpečila všetky dôležité predpoklady. Keď som si šialene naplánovala naše stretko podľa svojej ovulácie a povedala mu pravdu, najprv sa smial, ale potom ma obvinil zo šialenstva. Nikdy nezabudnem na zdesenie, ktoré mu šľahalo z očí.

Súťaž

Do súťaže o knihu Tretia strana mince (Marenčin PT, 2022),  môžete zapojiť do nedele 7. augusta 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu s podpisom autorky Laury Krauz venujeme dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.