Máj, mesiac lásky, sa končí. Zažili ste v tomto mesiaci niečo pekné? Možno ste stretli aj lásku. A keby aj nie, lásku, romantiku ale aj dramatické zápletky či bizarné náhody môžete zažiť pri čítaní nového románu banskobystrickej autorky Martiny Jakubovej. 

Ema sa ocitá ako v scéne z Casablancy, keď dverami jej baru vchádza príťažlivý Matthew. Okamžite medzi nimi zafunguje chémia a všetky rozumné rozhodnutia idú bokom. Sexi hudobník ju dočista poblázni, no o to bolestivejšie je Emino precitnutie do reality, keď Matthew rovnako náhle bez slova zmizne. Časom do jej života prichádza nový muž a keď Ema už ani nedúfa, že by sa v jej živote mohol opäť objaviť charizmatický cudzinec, zjaví sa rovno pred jej očami a za okolností, ktoré jej pripadajú skôr ako nočná mora. Postupne zisťuje, prečo Matthew bez slova zmizol, no ocitá sa v situácii, ktorú neplánovala ani v najhorších snoch…

Tajomný cudzinec je názov novej knihy Martiny Jakubovej a je to príbeh plný horúcej vášne, jemnej erotiky a bláznivej zamilovanosti… no nie je v ňom núdza ani o dramatické zápletky, náhody a prekvapivé situácie. Pri jeho čítaní si možno položíte otázku, či láska na prvý pohľad môže naozaj existovať (?) a hneď si aj odpoviete, že môže.

Túto a tiež ďalšie otázky sme položili aj autorke knihy Martine Jakubovej. V rozhovore s ňou sa dozviete napríklad aj to, akú hudbu by ste mali pri čítaní Tajomného cudzinca počúvať.

Ľudia nie sú vždy takí, akými sa zdajú byť

Román Tajomný cudzinec, ktorý je príbehom lásky, k máju naozaj „pasuje“. Čo ale k máju pasuje vám, s čím sa vám tento mesiac spája?

Pre mňa máj znamená, že po sivom konci zimy je konečne všetko krásne farebné a zelené, a to hneď dodá človeku úplne inú energiu. Dnes som išla do práce v teniskách a šatách a už len to mi stačilo, aby som mala dobrý začiatok dňa. Takže máj je pre mňa o slniečku, rozkvitnutých stromoch, teniskách a kávičke na terase.

Veríte na lásku na prvý pohľad?

Láska doslova na prvý pohľad nie je celkom reálna. Znamenalo by to, že sme sa do niekoho zaľúbili iba na základe jeho výzoru, a to by bolo hrozne povrchné. V čo však určite verím, je chémia medzi dvoma ľuďmi. Presne tak, ako to bolo medzi Matthewom a Emou. Pri prvom pohľade na toho druhého vám poskočí srdce a keď to zaiskrí ešte aj po tom, keď spolu prehodíte pár slov… amen tma.

A čo okrem lásky čaká čitateľov a najmä čitateľky vo vašej najnovšej knihe? Vášne, náhody, drámy?

Obálka aj názov knihy možno vyvolávajú dojem, že ide o klasický ľúbostný román, ale postupne sa príbeh zvrtne smerom, aký väčšina čitateľov asi nečaká. Je to román plný romantiky a lásky, no nájdete v ňom aj dramatické zápletky a stanú sa aj nepekné veci. Ale to, žiaľ, k životu patrí.  A áno, sú tam aj náhody. Tie ku knihám neodmysliteľne patria. No život často prináša náhody oveľa bizarnejšie, než by ste našli v akejkoľvek knihe.

Tajomný cudzinec v príbehu nie je len jeden. Ten prvý je muzikant. A je, ako inak, sexi. Kto vám bol pri písaní jeho „predlohou“?

To, že je Matthew hudobník, bolo vopred rozhodnuté, pretože príbeh mi skrsol v hlave pár týždňov po tom, ako som si pozrela film Bohemian Rhapsody.  Odvtedy som hudbu Queen nevedela dostať z hlavy. Keď som si Matthewa začala vizualizovať, bolo mi ihneď jasné, že musí mať tetovanie. Prezrela som si teda neskutočné množstvo tetovaní a nakoniec som sa pri „tvorení“ Matta poriadne odviazala a po počiatočnom váhaní som ho potetovala úplne celého. Vlastne sa mi väčšinou nepáči, keď je niekto potetovaný od krku až po členky, ale úprimne, Matthewa by som si už inak ani nedokázala predstaviť.

A čo ten druhý záhadný muž? Aký je?

Ten „druhý“ nebol vôbec zamýšľaný pre túto knihu. Pôvodne to bola hlavná postava, ktorú som si raz spontánne vytvorila a mala som ho odloženého do nejakej budúcej, ešte nenapísanej knihy, aj so scénkou, kde sa zoznamuje s Emou.  Vlastne ani neviem, ako sa odrazu zamotal do príbehu Emy a Matthewa. Jednoducho som si pri tvorení príbehu na neho spomenula a už sa v tom viezol s nimi.  A aký je? Na to je ťažké odpovedať bez toho, aby som neprezradila príliš veľa. Najlepšie by som ho opísala asi tak, že ľudia nie sú vždy takí, akými sa zdajú byť. Ale to zistíte, keď sa do knihy začítate.

Do akých krajín, končín, nás zavedie príbeh hlavnej hrdinky knihy Emy?

Začiatok príbehu sa odohráva na Slovensku, no potom sa príbeh presúva do Anglicka, hlavne do Londýna. Musím priznať, že som strávila nekonečne veľa času skúmaním máp, autobusových spojov a miest po celom Anglicku, aby do seba všetko pekne zapadlo a dávalo to časový aj logický zmysel. Dom Matthewových rodičov je napríklad úplne reálny dom, ktorý som si našla na 3D Google mape. Aj Matthewov byt by ste našli na mape… či by ste tam našli aj Matthewa, tým som si už nie tak celkom istá. Mala som dokonca v pláne vybrať sa tam a pokrstiť knihu rovno pred jeho dverami, ale zatiaľ to ostáva v rovine plánovania. (Smiech.)

Počúvate pri čítaní kníh hudbu? Akú knihu ste naposledy čítali a čo ste pritom počúvali?

Pri čítaní kníh hudbu veľmi nepočúvam. Momentálne mám rozčítanú trilógiu od Deborah Harkness Príbeh čarodejnice a potom sa konečne chystám na Fable. Pri písaní však počúvam hudbu nonstop. Moje prvé dve knihy, napríklad, vznikli výlučne za podmazu Guns N‘ Roses,  tretia zas pri electro swingu. No a pri Tajomnom cudzincovi je to úplne jasné.

Akú muziku by ste odporučili k čítaniu Tajomného cudzinca?

Jednoznačne Queen. Kniha bola napísaná s podmazom hudby tejto úžasnej kapely. Boli to naozaj desiatky hodín a vlastne by sa dalo povedať, že pri jej vzniku stál film Bohemian Rhapsody. Veľa pesničiek Queen sa v knihe aj spomína, takže ju jednoznačne odporúčam čítať s YouTubom po ruke.

Queen – Love of My Life:

Ukážka z knihy

Po celý čas vnímala jeho prítomnosť a pohľady sa im každú chvíľu stretávali. Bolo priam nemožné sústrediť sa na prácu, zároveň však úzkostlivo pozerala jeho smerom a čakala, kedy sa začnú dvíhať na odchod.

Akoby to nestačilo, musela sledovať, ako sa ho podchvíľou dotýka tá pekná baba, ktorá sedela po jeho boku a tvárila sa pri tom vždy poriadne majetnícky. Ema s ňou už párkrát zviedla očný súboj, ktorý však väčšinou prehrala.

„Kočkaaa,“ zhúkol mužský hlas za jej chrbtom a Ema sa prudko otočila. Najskôr vyplašene, no keď zbadala návštevníka, s nadšeným úsmevom sa mu vrhla do pripraveného náručia.

„Adam,“ vyhŕkla radostne a nechala sa silno objať jeho obrovskými rukami. Pomaly sa spamätala z prekvapenia a keď si uvedomila, kde sa nachádza, pomaly sa odtiahla.

„Čo tu robíš, ty darebák? Vôbec si nezavolal, že prídeš,“ pokúsila sa na neho zamračiť, ale pri pohľade na jeho vysmiatu tvár sa jej to nepodarilo. Zato si však kútikom oka všimla iný zamračený pohľad a musela priznať, že ju celkom potešil. Provokačne sa usmiala ešte širšie a nesnažila sa vytiahnuť si ruky z dlaní svojho kamaráta. Ten si ju obzeral a spokojne sa pri tom usmieval. „Bože, Ema, vždy keď sa vidíme, vyzeráš lepšie než naposledy. Ešte rok-dva a asi sa do teba zamilujem.“

Súťaž

Do súťaže o knihu Martiny Jakubovej Tajomný cudzinec (Motýľ, 2022) sa môžete zapojiť do nedele 29. mája 2022 (do polnoci) na Facebooku BBonline.sk. Knihu, s venovaním od autorky,  pošleme dvom vyžrebovaným výhercom alebo výherkyniam.