Šestnásťročná Táňa má perfektný život. Bohatého otca, skvelé kamošky a najdokonalejšieho chalana pod slnkom. Všetko kazí len jedna vec. S mamou si vôbec nerozumie.

silvia-demovicovaAj o tom je príbeh Silvie Demovičovej s názvom Leto s Alexandrom. Príbeh krehký ale aj napínavý, smutný aj veselý, iste zaujme najmä dievčatá a chlapcov v dospievajúcom veku. Pretože sa týka práve ich, je pre nicha o nich. Svieže rozprávanie pre tínedžerov zaujalo a napokon aj vyhralo v súťaži o najlepší pôvodný rukopis, ktorú vlani vyhlásilo Vydavateľstvo Verbarium.

V rozhovore so Silviou Demovičovou sa síce o jej prázdninových láskach veľa nedozviete, zato sa však dočítate o jednom z jej najkrajších rande, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici.

Vaša kniha Leto s Alexandrom zvíťazila vlani v súťaži vydavateľstva Verbarium. Keď ste sa dozvedeli o tejto súťaži, bol už váš príbeh hotový?

Úprimne, veľmi ma prekvapilo, keď mi z vydavateľstva napísali, že som vyhrala. Najmä preto, lebo som vôbec netušila, že posielam rukopis do súťaže. Leto s Alexandrom som postupne uverejňovala na portáli www.mamtalent.sk. Keď bol hotový a zožal pozitívne ohlasy, rozhodla som sa skúsiť šťastie v niektorom vydavateľstve pre deti a mládež. Mám doma trojročného syna, ktorý rád číta. Vybrala som jednu z jeho obľúbených kníh, pozrela si názov vydavateľstva a na ich stránke zistila, že prijímajú rukopisy. Ani vo sne by mi vtedy nenapadlo, že to zaradia do súťaže, alebo že by som niečo mohla vyhrať.

Takže vás prekvapilo, že vydavateľstvo vybralo práve vaše Leto s Alexandrom?

Prekvapilo je slabé slovo. Nedávala som tomu veľké šance, pretože viem, aké ťažké je v súčasnosti publikovať knihu. Je mnoho talentovaných autorov s výbornými nápadmi, vydavateľstvá sú zahltené rukopismi. Ich mail o tom, že sa im kniha páčila a vydajú ju, bol pre mňa ako hlavná výhra v miliónovom jackpote.

S akým pocitom ste brali do rúk čerstvý výtlačok svojej knihy?

S obrovskými obavami a zodpovednosťou, pretože až vtedy mi v plnej miere došlo, že už to nie je len koníček pre pobavenie pár ľudí na internete, ale niekto do toho investoval čas a dôveru a strašne by ma mrzelo, keby to malo niekde zapadnúť prachom. Dámy z Verbaria sú úžasné, veľmi dobre sa mi s nimi spolupracovalo. Tešilo by ma, keby kniha mala úspech a ich úsilie nevyšlo nazmar.

O Táninomlete a prázdninách na vidieku si čitatelia prečítajú v knihe. Kde a s kým ste zvykli prežívať prázdniny vy?

Moja stará mama bývala blízko Trnavy, chodievala som k nej každé prázdniny. Slnko, výlety na bicykloch, sedávanie večer na múriku s kamarátkami od susedov, opekačky, to všetko sa mi v spomienkach spája s letom na chalupe.

Spomínate si na svoje „prázdninové“ lásky?

Ak čakáte podobný príbeh, ako zažila Táňa s Alexandrom, budete sklamaná. Patrila som ku knihomoľkám, ktoré o láske radšej čítajú, než by ju mali niekde hľadať.

Mali ste v detstve či v čase dospievania idoly?

Samozrejme, asi ako každá tínedžerka. Chcela som vyzerať ako Erika Eleniak z pobrežnej hliadky, spievať ako Mariah Carey, mať brata ako Brandon Walsh z Beverly Hills a chodiť s Dylanom. (Smiech) Dnes sú to všetko postavy, ktoré si už nikto nepamätá. Zostal mi však jeden obrovský literárny idol – Stephen King. Milovala som jeho rozprávačský talent a príbehy, ktoré dokázali vtiahnuť do deja. Táto láska pretrvala dodnes.

Čím ste túžili byť?

Ako dieťa som chcela byť všetkým! Pilotkou, lekárkou, učiteľkou, speváčkou, princeznou… Možno aj preto rada píšem, lebo vo svojich príbehoch môžem byť kýmkoľvek.

Tak niečo z toho sa vám aj splnilo, ste učiteľka. A lásku, hoci ste povedali, ste o nej radšej čítali, než ju hľadali, ste tiež našli. A svoje v tom zohrala aj Banská Bystrica.

Na Banskú Bystricu mám veľmi pekné spomienky, pretože som v nej zažila jedno z najkrajších rande. (Úsmev) S mojím, vtedy ešte len budúcim manželom, sme každý voľný víkend chodievali na výlety po Slovensku. Na jedno výročie Slovenského národného povstania sme chceli navštíviť Múzeum SNP a tak sme sa vybrali do Banskej Bystrice. Očarila nás. Navštívili sme aj expozíciu v Thurzovom dome a zvyšok dňa sme strávili na námestí. Manžel má veľmi rád architektúru, historické budovy v Banskej Bystrici ho uchvátili. Onedlho potom ma požiadal o ruku. (Úsmev) Výlet do Banskej Bystrice tomu určite napomohol.

Možno toto rande spomeniete v niektorej z vašich ďalších kníh. Ozaj, a ktorú knižku ste prečítali ako vôbec prvú?

Možno neuveríte, ale hoci je to tridsať rokov dozadu, pamätám si to. Volala sa Rozprávky na dobrý deň. Mám ju doma doteraz a čítam z nej svojmu synovi.

A ktorú ste čítali naposledy?

Práve som dočítala najnovšiu Ceceliu Ahern. Zbožňujem túto autorku, mení štýly ako chameleón. Nikdy neviem, čo ma čaká v ďalšej knihe. Magický príbeh pre dospelých? Dráma? Young adults dystopia? Ale vždy je to osviežujúce a skvelé.

Pokračovanie príbehu Táne a Alexandra vyjde v tomto roku s názvom Dievča iného chlapca. Vydrží ich prázdninová láska?

To, samozrejme, nemôžem prezradiť. Vzťahy na diaľku môžu skončiť všelijako, najmä ak sa k tomu pridružia problémy v škole a naštrbený vzťah s otcom.

Píšete už aj tretiu časť?

Čiastočne. Príbeh je v podstate hotový v mojej hlave, obraciam ho stále dokola, aby všetko logicky sedelo, zapisujem si poznámky, myšlienky, ktoré chcem použiť v texte. Kostru mám spísanú, už ju len treba obaliť svalmi a pokožkou a vdýchnuť jej život. (Úsmev)

Súťaž o knihu Leto s Alexandrom

leto-s-alexandromŠestnásťročná Táňa má perfektný život: bohatého otca, skvelé kamošky a najdokonalejšieho chalana pod slnkom. Všetko kazí len jedna vec: s mamou si vôbec nerozumie. Jedného dňa sa však zdanlivá idylka prudko zmení… Spolu s mamou musí uprostred noci opustiť domov. Prostredie je náhle iné, ľudia sú iní a životný štýl má ďaleko od toho, čo poznala. Okúsi, čo je zrada a musí si začať klásť otázky, aké dosiaľ nemusela. Počas letných prázdnin Táňa postupne zisťuje, že nič nie je tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Zistí, že starý dom v ktorom bývajú schováva rodinné tajomstvo. Pomôže jej ho odhaliť záhadný chlapec s čiernou čiapkou na hlave? Ten, čo chodí na bicykli a čím ďalej, tým viac zamestnáva jej myšlienky? Alebo sa všetko ešte viac zamotá?

UKÁŽKA Z KNIHY

„Máš dnes akúsi výnimočne dobrú náladu,“ poznamená babka v piatok, kým vláčim vodu do vane, aby som si pred návštevou umyla vlasy. „Píšeš si so svojím chlapcom? Mama hovorila, že si sa s niekým doma stretávala.“

Aj slepý by si všimol, že každých tridsať sekúnd kontrolujem mobil. Včera mi prišla od Alexandra ďalšia MMS. Opäť obrázok hlavy, tentokrát bola čiapka posunutá až takmer na temeno. Ako vidis, nemamproblem ani s usami. Su presne tam, kde maju byt:-)

Premýšľala som, čo by som mu poslala na oplátku. Napokon som vytiahla ďalší mucholapkový pás. S odporom som si ho nalepila na ústa a rýchlo som sa odfotila. Týmto sa ešte raz ospravedlňujem, že som ťa nazvala nevychovaný úchyl. Už o tebe nevypustím žiadnu urážku.

14.07.2016, 19.34, Alexander: To by som teda prosil. Mama by dostala infarkt, keby počula, že som nevychovaný úchyl. Ja som náhodou veľmi dobre vychovaný… úchyl.

Ďalšiu správu mi poslal pred obedom, že je na ceste do Martina a okolo šiestej príde po mňa.

Do žrebovania o knihu Leto s Alexandrom (Verbarium, 2016) zaradíme všetkých, ktorí do nedele 19. februára vyplnia a odošlú súťažný formulár.

Súťaž je ukončená. Výherkyňou sa stala Martina Kubišová.