Podľa Jána Chladného bola snaha väčšinového klubu o prerozdelenie financií na dve školy iba predvolebnou kampaňou. Zastupiteľstvo nakoniec prijalo kompromisný návrh, v ktorom určilo priority.

zš-spojováPoslanci väčšinového klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS navrhli na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva prerozdelenie financií z predaja budovy bývalej ZŠ Okružná. Suma 900-tisíc eur mala ísť najmä na ZŠ Sitnianska (300-tisíc eur) a ZŠ Spojová (400-tisíc eur), zvyšok mal byť použitý na materské školy.

Návrh vyvolal búrlivú diskusiu, ostatným poslaneckým klubom sa nepáčilo, že peniaze nebudú rozdelené na základe analýzy mestského úradu. “Návrh, ktorý tu bol, patrí do rozpočtu 2014. Ako povedal primátor, peniaze ani nie sú na účte (z predaja budovy bývalej ZŠ Okružná pozn.red.) a my ich rozdeľujeme,” povedal Ján Chladný (nezávislý), ktorý si myslí, že priority by pri modernizácii nemali určovať poslanci, ale odborníci na základe faktov. Podľa neho ide o predvolebnú kampaň poslancov, ktorí kandidujú do zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja.

Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS) zdôvodnil predloženie návrhu neaktivitou mestského úradu. “Niektoré školy už sú pripravené a majú hotové rozpočty na to, aby mohla rekonštrukcia začať. Mesto stále predlžuje lehotu, a preto sme sa rozhodli prevziať iniciatívu do vlastných rúk a konkrétne určiť, na ktoré školy tieto prostriedky pôjdu,” vysvetlil podpredseda väčšinového klubu v mestskom zastupiteľstve.

Prednosta mestského úradu Miroslav Rybár povedal, že na poslaneckom grémiu bola dohoda, že sa tento bod nebude prerokovávať, keďže nie je dopracovaný. Mestský úrad chce financie použiť na výmenu okien na všetkých školách, nielen na spomínaných dvoch.

Zastupiteľstvo nakoniec prijalo kompromisný návrh, ktorý neurčuje konkrétnu výšku prostriedkov, ale za prioritné školy pri použití peňazí označil ZŠ Sitnianska a ZŠ Spojová. Ujsť by sa malo aj piatim materským školám.