Denník SME a Transparency International Slovensko (TIS) v uplynulých dňoch poukázali na fakt, že štyri slovenské nemocnice vrátane banskobystrickej fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta, začali zabezpečovať stravu pre svojich pacientov a zamestnancov v externom prostredí za údajne premrštené ceny.

nemocnicaJedna z dvoch spoločností, ktoré vyhrali súťaže na dodávku stravy má navyše ako vlastníka schránkovu firmu z Luxemburska bez vereje dohľadateľného vlastníckeho pozadia.

TIS už zároveň v ostatných dňoch podalo podnety na protimonopolný úrad a Najvyšší kontrolný úrad. Témy sa chytili aj opoziční politici, ktorí poukázali na fakt, že zmluvy v takto veľkých objemoch mala schvalovať vláda, no v skutočnosti ich schvaľovali len na Ministerstve zdravotníctva. Viacerým sa tiež nepáči, že zmluvy dodávateľom zabezpečujú rovnakú sumu aj v prípade, že budú musieť pripraviť menej jedla. Ďalšia z opozičných strán už napríklad spustila aj facebookovú stránku, kde uverejňuje fotografie nekvalitného jedla pripraveného v dotknutých nemocniciach.

Už rok zabezpečuje stravu v Rooseveltovej nemocnici spoločnosť DORA Gastro Slovakia, a.s., ktorá si za desať rokov trvania zmluvy príde celkom na 23 254 551 eur. V súťaži boli tri spoločnosti, DORA Gastro Slovakia predložila najlacnejšiu ponuku. Vedenie banskobystrickej nemocnice síce priznáva, že keď stravu zabezpečovala sama nemocnica, cena stravnej jednotky pre pacienta (na deň) bola okolo 6,30 eur a dnes je to zhruba 9 eur bez DPH, no v cene sú teraz navyše započítané mzdy pracovníkov a tiež povinná zmluvná investícia do obnovy zariadenia kuchyní.

Banskobystrická nemocnica novinárom predložila prepočet, podľa ktorého by v prípade realizácie rekonštrukcie v hodnote takmer 3,75 milióna eur, ku ktorej sa prevádzkovateľ stravovania zaviazal, vychádzal prepočet na stravnú jednotku pacienta približne rovnako. Nemocnica by vo vlastnej réžii dokázala poskytovať stravnú jednotku pre pacientov za zhruba 8,66 € bez DPH, súčasný dodávateľ tak robí za sumu 8,99 € bez DPH.

M_už_odstavené_sporáky290
Staré zariadenie nemocničnej kuchyne.

Nemocnica podľa vyjadrenia hovorkyňe Ruženy Maťašeje považuje uzatvorenie zmluvy za legitímne najmä z dôvodu akútnej nutnosti riešenia havarijného stavu kuchyne a priestorov stravovacej prevádzky. „Vzhľadom na nereálnosť zabezpečiť vstupnú investíciu do rekonštrukcie a modernizácie celej stravovacej prevádzky vo vlastnej réžii, ktorá bola po 30 rokoch užívania v havarijnom stave, pristúpili sme k dodávateľskému zabezpečeniu služby v celom rozsahu od projektu, cez rekonštrukciu a modernizáciu až po služby stravovania,“ uvádza v stanovisku nemocnica, ktorej riaditeľom je poslanec vládnej strany Smer-SD Vladimír Baláž.

Podobné dôvody uvádzajú aj ďalšie nemocnice v Trnave, Trenčíne a Poprade, ktoré obdobné zmluvy pred časom uzavreli.