
Po sobotňajšom spustení očkovania proti ochoreniu Covid-19 v Nitre, začne s očkovaním už v nedeľu, 27. decembra, aj banskobystrická Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta.
„Vo vstupnej hale lôžkovej časti na 0. poschodí sme zriadili Vakcinačné centrum, ktoré bolo zariadené potrebným materiálno-technickým vybavením. Dodanie prvých vakcín očakávame v priebehu soboty. Máme pripravený zoznam záujemcov, ktorí budú postupne pozývaní podľa harmonogramu,“ informovala nemocnica na sociálnej sieti.
Banskobystrická nemocnica spustí očkovanie medzi prvými. Po Fakultnej nemocnici v Nitre spustia spolu s Rooseveltovou nemocnicou v nedeľu očkovanie aj viaceré nemocnice v Bratislave a tiež nemocnica v Košiciach.
Banskobystrická nemocnica vo vyhlásení na sociálnych sieťach uviedla, že očkovanie je najefektívnejším spôsobom kontroly súčasnej pandémie nového ochorenia Covid-19. Odborníci sa zhodujú, že pre vytvorenie tzv. kolektívnej ochrany označovanej aj ako „kolektívna imunita“ je v prípade ochorenia Covid-19 potrebné preočkovanie aspoň 60 – 70% populácie.
Očkovanie na Slovensku bude prebiehať postupne podľa vládou schválenej Národnej očkovacej stratégie. Postupnosť je zapríčinená aj obmedzenými dodávkami samotnej vakcíny. V Európskej únii bola zatiaľ schválená len jediná z viacerých vyvíjaných vakcín, a to vakcína spoločností Pfizer a BioNTech. Tou sú už dlhšie očkovaní aj obyvatelia U.S.A., Kanady či Veľkej Británie a v týchto dňoch sa očkovanie spúšťa naprieč Európskou úniou.
Slovenská očkovacia stratégia hovorí o vytvorení najskôr takmer troch desiatok očkovacích miest, následne takmer osemdesiatky v každom okrese. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné, prebiehajúce na základe predchádzajúcej registrácie a postupne podľa určenej prioritizácie.
I. vlna – ZP, Zamestnanci DSS, kritická infraštruktúra
1. Zdravotnícki pracovníci – poradie očkovania:
- Zdravotnícki pracovníci pracujúci priamo v nemocnici s COVID pacientmi v červenej zóne, zdravotnícki pracovníci podieľajúci sa na diagnostike COVID, pracovníci RÚVZ
- Zdravotnícki pracovníci starší ako 65 rokov a s chronickými ochoreniami
- Ostatní zdravotnícki pracovníci pracujúci s pacientom
- Študenti, ktorí spĺňajú kritérium zdravotníckeho pracovníka podľa platných predpisov
- Ostatní študenti zdravotníckych lekárskych a nelekárskych odborov, ktorí počas štúdia prichádzajú do kontaktu s pacientom
- Zamestnanci obslužných organizácií, ktorí vykonávajú svoju činnosť v nemocniciach – napr. upratovacie služby apod….
2. Zamestnanci DSS, terénni sociálni pracovníci, pracovníci organizácií (napr. n.o.), ktorí sa podieľajú na ošetrovaní pacientov s COVID –19 a na zabezpečení očkovania
3. Zamestnanci kritickej infraštruktúry štátu- v prvej vlne iba tie osoby v rámci kritickej infraštruktúry štátu a silových zložiek, ktoré sú v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou.
- Silové zložky – vojaci, policajti, hasiči(v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou)
- Pracovníci inej kritickej infraštruktúry (v možnom priamom kontakte s rizikovou populáciou)
II. vlna – Pacienti v DSS, Pacienti nad 65 rokov, chronicky chorí pacienti
- Pacienti v DSS –aplikácia vakcíny prostredníctvom mobilných tímov
- Pacienti nad 65 rokov
- Imobilní pacienti – vakcinácia zabezpečená mobilnými jednotkami
- Onkologickí pacienti
- Dialyzovaní pacienti –aplikácia priamo na hemodialyzačných centrách
- Transplantovaní pacienti
- Pacienti s biologickou liečbou
- Pacienti s autoimunitnými ochoreniami
- pacienti s poruchou imunity, pokiaľ nie je kontraindikáciou ku podaniu vakcíny
- Pacienti s diabetes mellitus
- Pacienti s neurologickými závažnými chorobami – SM a pod…
- Pacienti s kardiovaskulárnymi chorobami
- Pacienti so závažnými psychiatrickými chorobami (vysoké riziko prenosu infekcie na ostatných
- Ostatní pacienti s chronickými chorobami
III. vlna – Špecifická populácia s vysokým rizikom šírenia ochorenia
- Učitelia
- Marginalizované rómske komunity
- Bezdomovci
- Azylanti