Vo štvrtok 29. augusta popoludní, počas osláv 75. výročia Slovenského národného povstania, sa v Záhrade Chavivy Reik v areáli Múzea SNP konala vernisáž výstavy Rómovia v odboji.
Otvorenia výstavy, ktorej iniciátorkou a autorkou je rómska filmárka, režisérka Vera Lacková, sa zúčastnila aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
„Iniciatívu samu osebe považujem za významný krok v posune vnímania postavenia Rómov a Rómok vo vojne, ale aj mimo nej. Keďže korene idey vytvoriť tento projekt sa spájajú s rodokmeňom autorky Very Lackovej a životom jej pradeda, cítim ešte silnejší osobný rozmer pri jej motivácii upozorniť na Rómov v odboji. Ján Lacko, ktorého viackrát zatkli, odvliekli do pracovného tábora, a ktorý prišiel o celú svoju rodinu, nakoniec v sebe našiel silu a pridal sa k odboju. Jeho príbeh z Povstania však nie je jediný. Som rada, že vďaka odhodlanosti autorky a jej tímu pátrať po ich stopách máme možnosť zoznámiť sa s osudmi ďalších rómskych hrdinov. Autentické dotyky s minulosťou aj cez nové súvislosti považujem za cestu k tomu, aby sme si vážili hodnotu života, slobody a rešpektu jeden k druhému,“ uviedla na margo výstavy Rómovia v odboji ombudsmanka Mária Patakyová.
Expozícia vychádza predovšetkým zo životného príbehu prastarého otca autorky, rómskeho partizána Jána Lacka, ako aj z doteraz prebiehajúceho náročného historicko-etnologického výskumu, ktorý sa zameriaval na situáciu a postavenie Rómov počas druhej svetovej vojny a ich zapojenia do SNP. Autobiografické pátranie Very Lackovej prináša príbehy ľudí, ktorí sa napriek svojmu etnickému pôvodu spoločne dokázali spojiť proti zlu.
„Príbehy o rómskych partizánoch mi vždy rozprávala moja starká, už od čias, kedy som bola malé dieťa. U Rómov sa tieto príbehy predávajú formou rozprávok a u nás tomu nebolo inak. Takto som sa prvý krát dozvedela o príbehu môjho pradeda, ktorý bol rómskym partizánom. Keď som sa neskôr stala režisérkou, rozhodla som sa po jeho dramatickom osude viac pátrať a postupne som objavila ďalšie príbehy rómskych hrdinov a hrdiniek v odboji, na ktoré sa postupom času úplne zabudlo. Rada by som ich touto výstavou a mojim dokumentárnym filmom vrátila do povedomia verejnosti a predstavila tak ich napínavé životné osudy,“ hovorí autorka výstavy Vera Lacková.
Ján Lacko žil v obci Turček. Bol podomový predajca látok a hudobník, hral na husle, čelo a basu. Počas Slovenského národného povstania bol partizánom. Piateho októbra 1944 museli vojaci 1. čsl. armády a partizáni ustúpiť nemeckým vojskám. Tým sa otvorila možnosť pre represálie. Pre účasť v odboji bol Ján Lacko 28. októbra zajatý a odvedený do Ilavy a neskôr do zaisťovacieho (koncentračného) tábora v Dubnici nad Váhom. 15. 3. Z koncentračného tábora sa vrátil 15. marca 1945 a dopočul sa o nešťastí, ktoré postihlo jeho rodinu. Mamu, manželku a deti našiel nehybne ležať zahádzané lístím a čečinou v lese…
Okrem príbehu svojho pradeda sa Vera Lacková venuje aj Josefovi Serinkovi a ďalším trom partizánom – Mikulášovi Oláhovi, Antonovi Facunovi a Imrichovi Horvátovi. Je to päť príbehov, ale ako hovorí: „V našej histórii ich bolo, samozrejme, viac.“
Výstava Rómovia v odboji je súčasťou rozsiahlejšieho projektu, do ktorého spadá aj dokumentárny film Very Lackovej Ako som sa stala partizánkou. Jeho premiéra je naplánovaná na budúci rok.
„Je to môj srdcový projekt, vec, na ktorej pracujem už naozaj dlho. V súčasnosti natáčame a dúfame, že film pôjde do strižne už túto zimu. Jeho premiéra je naplánovaná na druhú polovicu budúceho roku. Som šťastná, že sa nám podarilo zohnať veľkých partnerov ako RTVS alebo Česká Televízia. Film natáčame na Slovensku, v Českej republike ale aj v Rakúsku, kde momentálne žijem. Zatiaľ, bohužiaľ, nesmiem prezradiť viac, ale myslím, že sa diváci dokumentárnych snímok majú na čo tešiť,“ uviedla Vera Lacková, ktorá priznáva, že témou rómskych odbojárov je absolútne pohltená už niekoľko rokov.
Viac o filme nájdete na webe.
Výstava Rómovia v odboji v priestoroch Záhrady Chavivy Reik v areáli Múzea SNP v Banskej Bystrici potrvá do 8. októbra tohto roku.
Nezabudnime – Ma bisteren!
Vera Lacková, rómska filmárka a riaditeľka produkčnej spoločnosti Media Voice, svojou tvorbou bojuje najmä proti stereotypnému vnímaniu a diskriminácii menšín. Okrem komerčnej tvorby sa podieľala aj na medzinárodnom dokumentárnom projekte Pretože je nádej a natočila krátkometrážny dokumentárny film Alica. V súčasnosti natáča svoj celovečerný dokumentárny debut Ako som sa stala partizánkou. „Zistila som, že príbehy o Rómoch a Rómkach v odboji boli zamlčiavané. Rozhodla som sa, že príbehy Rómov a Rómok v odboji zachránim pred úplným zabudnutím a dúfam, že výstavou ich posolstvo znova ožije.“