Na internetovej stránke spoločnosti RKN Global sa v týchto dňoch objavila informácia o odstúpení od investičnej pomoci Slovenskej vlády, a nateraz aj ukončení príprav vybudovania závodu na výrobu bezpečnostných dokladov a súvisiacich zariadení v banskobystrickom priemyselnom parku v Šalkovej.

CF0A2169Mala to byť jedna z najväčších investícií do nášho regiónu za dlhé roky. Premiér Robert Fico (SMER-SD) ju prezentoval v Banskej Bystrici tesne pred marcovými parlamentnými voľbami. Od začiatku ju ale sprevádzali pochybnosti a nejasnosti.

Celková investícia v Banskej Bystrici mala dosiahnuť zhruba 89-miliónov eur, pričom celkom 18 miliónov eur mala spoločnosť postupne získať späť v rámci schválenej vládnej investičnej pomoci. S výstavbou sa pôvodne malo začať už v tomto roku a plnú plánovanú zamestnanosť cez 1200 pracovníkov mal závod dosiahnuť okolo roku 2018.

Spoločnosť teraz vo svojom vyhlásení hovorí, že svoju investíciu musela prehodnotiť. V rámci ochrany súkromnej časti investície spomína okrem iného fakt, že sa jej zámer od začiatku stal terčom útokov politickej opozície i médií. Pre strohé informácie po predstavení zámeru, začali médiá od začiatku špekulovať o prepojení RKN na niekoľko ukrajinských spoločností pôsobiacich v tejto oblasti. Pochybnosti vzbudilo pozadie ukrajinských majiteľov spolupracujúcich firiem, ktorí v minulosti čelili podozreniam z korupcie, ale aj kontroverzné pôsobenie samotného Noblea v čele Interpolu. Naposledy ich zosumarizoval novinár Tom Nicholson pre denník SME.

Priemyselny park Salkova, foto - BBonline.sk (Filip Rohacek)Projekt ale napriek kritike oficiálne napredoval a pred časom dokonca samotný stavebný projekt zástupcovia spoločnosti už prezentovali aj primátorovi Jánovi Noskovi. Spoločnosť avizovala plán v čo najskoršom čase začať stavebné konanie.

„V súčasnej turbulentnej politickej atmosfére na Slovensku a v Európskej únii by bolo pre RKN Global nerozvážne pokračovať v projekte vybudovania závodu v Banskej Bystrici. To viedlo k odmietnutiu investičnej pomoci, a to ako vo forme grantov, tak aj daňových úľav, od slovenskej vlády,“ uvádza na webe RKN Global jej zakladateľ a bývalý šéf Interpolu Ronald Noble.

Ako pre portál BBonline.sk uviedla hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová, vedenie mesta rovnako zatiaľ disponuje len zverejnenou informáciu z webu RKN Global a oficiálne stanovisko primátor poskytne až následne.

Ide už o druhého investora, ktorého príchod pred voľbami avizovala predchádzajúca vláda Roberta Fica, a z jej realizácie nateraz nič nebude. Ticho totiž zostalo aj o fabrike na spracovanie mlieka spoločnosti Midia Agro pri Nitre.

Aktualizované 18.25 h: Podľa vedenia Mesta Banská Bystrica investícia až dosiaľ nejavila známky pochybností. Prečítajte si celé stanovisko samosprávy.

[poll id=42]