Rovnako ako väčšina verejnosti, aj samotné vedenie Banskej Bystrice sa o odstúpení avizovaného veľkého investora z tunajšieho projektu dozvedelo len z internetu.

CF0A2141Oficiálne informácie dosiaľ nemá ani Ministerstvo hospodárstva. Ako sme informovali v našom dnešnom príspevku, investor sa rozhodol ustúpiť od zámeru vybudovania závodu na výrobu bezpečnostných dokladov a súvisiacich zariadení z viacerých dôvodov. Za hlavný pritom označil „turbulentnú politickú situáciu na Slovensku a v Európskej únii“. Ďalej však kritizoval aj médiá a opozičných politikov, ktorí podľa investora bez dôkazov a priestoru pre reakciu obviňovali ukrajinských partnerov RKN. Pripomeňme, že pochybnosti od začiatku budili strohé informácie poskytnuté investorom  i vládou a následne najmä pozadie ukrajinských majiteľov spolupracujúcich firiem. Tí v minulosti čelili podozreniam z korupcie. Médiá upozornili aj na kontroverzné pôsobenie samotného Noblea, šéfa spoločnosti RKN, v čele Interpolu.

Na vzniknutú situáciu až podvečer reagoval aj primátor Banskej Bystrice Ján Nosko, ktorý spolu s užším vedením mesta rokovali s investorom už od minulého roka.

Stanovisko Mesta Banská Bystrica k investícii RKN Global uvádzame v plnom znení:

„Je pre nás prekvapením rozhodnutie a stanovisko, ktoré zverejnil R. K. Noble na svojej webovej stránke www.rknglobal.com k investičnému zámeru v Priemyselnom parku Šalková. Nepoznáme dôvody, ktoré mohli viesť k takémuto, pre nás prekvapivému, rozhodnutiu. Celý proces komunikácie nejavil až do tejto chvíle známky akejkoľvek pochybnosti. Boli sme oboznámení s projektovou dokumentáciou, pracovalo sa na dokumentácii pre posúdenie vplyvov na životné prostredie EIA. Všetky uvedené kroky vzbudzovali dôveru v úspešnosť uvedeného projektu.

Kontaktovali sme zástupcu spoločnosti RKN Global Europe a žiadali sme vysvetlenie. Pokiaľ sa objavia nové skutočnosti, vedenie mesta Banská Bystrica bude o nich informovať.“

[poll id=42]