Ďalší priamy prenos obľúbenej série Metropolitan Opera: Live in HD sa uskutoční už túto sobotu 23. apríla o 18.45. V Banskej Bystrici vám tento neopakovateľný umelecký zážitok sprostredkúva multikino Europa Cinemas.

Na programe je tentokrát opera Capriccio, vrcholné dielo neskoršieho nemeckého romantika Richarda Straussa, ktorá nesie podtitul Konverzačný kus pre hudbu. V talianskom hudobnom názvosloví je „Capriccio“ označením pre „hudobnú zábavku“. Straussov kus je teda hravým rozjímaním nad samotnou podstatou operného žánru a hľadaním odpovede na otázku, či má v opere prednosť slovo alebo hudba.

Hudobné naštudovanie versus operná réžia

foto: gbopera.it

„Hoci sa Capriccio točí okolo sporu, ktorý viedli zástancovia a odporcovia Gluckových operných reforiem už v 18. storočí, bude nepochybne rovnako príspevkom do mnohých aktuálnejších diskusií o podstate opery vedenej po línii hudobného naštudovania versus opernej réžie,“ uviedol za organizátorov prenosu Martin Cikánek a dodal: „poteší predovšetkým všetkých milovníkov krásnych operných hlasov a fanúšikov Renée Flemingovej. Záverečný monológ Grófky patrí k jej najväčším majstrovským ťahom.“

Plejáda vynikajúcich spevákov

V hlavnej úlohe elegantnej ovdovelej grófky v prenose vystúpi populárna americká sopranistka a častá sprievodkyňa priamymi prenosmi Renée Flemingová. Hviezda Renée Fleming sa v prenosoch zaskvela už ako Tatiana, Thais, Maršálka a Armida. Po jej boku bude stáť plejáda ďalších vynikajúcich spevákov. Za všetkých je na mieste menovať hlavne kanadského tenoristu Josepha Kaisera, ktorého kariérna hviezda momentálne stúpa strmo nahor a v Capricciu sa objaví v úlohe skladateľa Flamanda. O priazeň grófky bude súťažiť s básnikom Olivierom, ktorého úlohy sa zhostí ďalší Kanaďan, barytonista Russel Braun. Opernú divu Clarion následne zaspieva britská mezzosopranistka Sarah Connolly. Za dirigentským pultom bude stáť, prenosovému publiku dobre známy, britský maestro Andrew Davis. Prenášaná bude inscenácia renomovaného operného režiséra Johna Coxea, ktorá mala v MET premiéru v roku 1998. Sprievodkyňou prenosu bude brilantná americká mezzosopranistka Joyce DiDonato, vystupujúca tiež v nedávnom prenose Metropolitnej opery s titulom Gróf Ory.

[youtube 5b0fjgfcWWY 560 340]